با وبلاگ بازرگانی پوشاک عمده امی همراه باشید در ادامه مقاله پیرامون موضوع اقتصاد گیگ و معایب و مزایای آن صحبت خواهیم کرد.

از اقتصاد گیگ به عنوان “اقتصاد فریلنسری“، ” نیروی کار چابک” یا حتی “کار موقت” هم نام برده می شود. در حال حاضر افراد زیادی به مشاغل حوزه اقتصاد گیگ روی آورده‌اند.

اقتصاد گیگ چگونه کار می کند؟

اقتصاد گیگ متشکل از کارهای کوچکی است که کارمندان یا آزاد کارها آن را انجام می‌دهند. این کارها می تواند شامل فعالیت های کوچک همچون تهیه ماده غذایی تا نوشتن کد و برنامه نویسی متنوع باشد. همچنین کسی که به عنوان کارمند گیگ کار می کند می تواند در ساعت مشخصی کار کند یا اینکه به طور همزمان روی چند پروژه کار نماید به این صورت که اگر شیفت کاری تمام شد وی می تواند بر روی کار دیگری تمرکز نماید.

کارمندانی که در اقتصاد گیگ می‌کنند اغلب دارای یک شغل دائم با حقوق پایه هستند و در ساعت های متفاوتی از شبانه روز به یک شغل پاره وقت مشغول نیز مشغول هستند. امروزه بسیاری از کمپانی های کسب و کار از اقتصاد گیگ استفاده می کنند ولی در جایگاه کارفرما نیستند چرا که این کمپانی‌ها صرفاً یک رابط هستند و پیمانکاران و مشتریان را به هم نزدیک می کنند.

کارمند گیگ کیست؟

اصطلاح کارمند گیگ می تواند چند وضعیت همچون مشاغل نیمه وقت و کار پاره وقت و کارمند های پیمانی را در بر بگیرد بنابراین تعریف مناسبی از اینکه کارمند گیگ دارای چه شرایطی است، بسیار دشوار است. اما طبق داده‌های آماری زن و مرد به طور مساوی در اقتصاد گیگ کار می کنند مردان بیشتر به دنبال کارگر گیگ هستند در حالی که زنان بیشتر برای بازاریابی کار می کنند یا کالاها را به صورت آنلاین به فروش می رسانند همچنین زنان اغلب به صورت پاره وقت یا برای درآمدهای اضافی در اقتصاد گیگ کار می کنند در حالی که مردان دوست دارند برای درآمد تمام وقت خود به اقتصاد گیگ متکی باشند.

ویژگی های بارز اقتصاد گیگ

یکی از بارزترین ویژگی های اقتصاد گیگ انعطاف پذیری آن می باشد به این صورت که شما به عنوان یک کارمند گیگ می توانید انتخاب نمایید که در چه موقعیتی و در کجا کار کنید و کار کدام مشتریان را قبول نمایید. شما برای انتخاب مشتری تقریبا آزاد هستید  همچنین می توانید در ساعت های مختلف و روزهای مختلفی همچون آخرهفته، شب ها و در صورت تمایل فقط یک ساعت در هفته کار کنید.

با این وجود کار کردن در اقتصاد گیگ موضوعی است که برخی از افراد برای کسب درآمد اضافی به آن روی آورده اند در حالی که برای برخی اقتصاد گیگ یک حرفه جدید محسوب می شود. اقتصاد گیگ به شما این امکان را می دهد بدون اینکه منبع اصلی درآمد خود را رها کنید بتوانید استعدادهای خود را کشف کنید و از آن ها کسب درآمد نمایید.

مزایا و معایب اقتصاد گیگ

در اقتصاد گیگ شما زمان و میزان کار را انتخاب می کنید اما باید بدانید اگر در این نوع اقتصاد کاری صورت نگیرد حقوقی هم دریافت نخواهد شد به عنوان یک کارمند گیگ شما از مزایایی همچون بیمه درمانی و بازنشستگی بی بهره خواهید بود.

برند اف اند اف
مطالعه بیشتر

همچنین یکی دیگر از معایب اقتصاد گیگ درآمد ناهماهنگ آن است. برخی از افراد اعتقاد دارند که کار گیگ هر چند که انعطاف پذیر است اما بعد از مدتی خسته کننده و همچنین استرس زا می باشد چون ممکن است بعد از مدتی نتوانید مشتری مناسب را پیدا و درآمدی کسب نمایید.

گروه های شغلی اقتصاد گیگ

گروه کامپیوتر

از جمله گروه های شغلی که در اقتصاد گیگ وارد شده‌اند می توانیم به مشاغلی همچون گروه کامپیوتر و  IT اشاره نماییم. در طیف گسترده مشاغل کامپیوتر شما می‌توانید به تعمیر کامپیوتر تا بررسی امنیت شبکه نیز مشغول باشید. از جمله مشاغل رایج فریلنسری در حوزه کامپیوتر می توان به مهندس امنیت اطلاعات، تحلیلگر شبکه و مدیر میان افزار لینوکس اشاره کرد.

نویسندگی و تولید محتوای متنی

نویسندگی یکی دیگر از مشاغل حوزه اقتصاد گیگ محسوب می شود. بسیاری از افراد با انتخاب شغل نویسندگی انواع نوشتار و محتوای متنی را برای وبلاگ ها و شرکت ها آماده می کنند. مشاغل رایج فریلنسری در حوزه نویسندگی شامل نویسنده محتوا، مدیر پروژه، رزومه نویس و کپی رایتر می باشد.

توسعه نرم افزار

یکی دیگر از مشاغلی که در اقتصاد گیگ بسیار مناسب و پرطرفدار محسوب می شود، توسعه نرم‌افزار می باشد به این صورت که توسعه دهندگان نرم‌افزار برنامه هایی را طراحی و سپس تست می کنند که در کامپیوتر ها، برنامه ها و حتی بازی های تعاملی آنلاین اجرا می شوند.

حسابداری

حسابداری و امور مالی نیز جزو مشاغل رایج فریلنسری محسوب می شود. مشاغل حوزه حسابداری و امور مالی که می‌توانند در اقتصاد گیگ حضور داشته باشند شامل متخصص مربوط، دستیار حسابدار و مسئول وام می باشد.

آموزش و پرورش

البته در حوزه آموزش و پرورش نیز می توانید به عنوان استاد نیمه وقت، مربی و استاد راهنمای و حتی معلم نیز کار کنید. مشاغل رایج فریلنسری در حوزه آموزش و پرورش شامل آموزش طراحی، معلم دبیرستان و مدرس می باشد.

انتخاب یا عدم انتخاب مشاغل اقتصاد گیگ

با همه این اوصاف می‌توانیم بگوییم که اقتصاد گیگ و مشاغل آن برای همه افراد مناسب نیست اگرچه شاید انعطاف‌پذیری و رئیس خود بودن بتواند بسیاری از افراد را برای روی آوردن به این شغل ها وسوسه نماید اما با این وجود معایبی همچون ناهماهنگی حقوق و از دست دادن مزایایی همچون بیمه و بازنشستگی می تواند شما را از روی آوردن به این نوع مشاغل منصرف نماید. اما اگر جزو افرادی هستید که می خواهید شغل جدید را آزمایش کنید یا درآمد اضافی را به حقوق پایه خود اضافه نمایید یک شغل گیگ ممکن است یک شغل کمک کننده و همچنین یک انتخاب مناسب محسوب شود.

جایگاه افراد در مشاغل اقتصاد گیگ

هرچند که امروزه تعداد افرادی که سعی می کنند وارد اقتصاد گیگ شوند به طور پیوسته در حال افزایش می باشد اما در اقتصاد گیگ موقعیت و جایگاه افراد به طور معمول موقتی است، شرکت ها و سازمان ها قرارداد های کوتاه مدت با فریلنسرها یا همان آزادکاران منعقد می کنند. در اقتصاد گیگ افراد به جای اینکه دنبال شغل های تمام وقت یا بلند مدت باشند به دنبال شغل های کوتاه مدت و پاره وقت هستند و با تمام شدن یک پروژه کاری به سراغ کار بعدی می روند هرچند که برخی از افراد کار نیمه وقت را برای تکمیل روز کاری خود انتخاب می کنند ولی برای برخی دیگر مشاغل اقتصاد گیگ یک شیوه زندگی محسوب می شود.

انواع مدل های کفش
مطالعه بیشتر

یک شیوه زندگی

در اقتصاد گیگ افراد قادر به مدیریت برنامه زمانی خود هستند و می توانند تجارب جدید کسب نمایند. در اقتصاد گیگ شما علاوه بر مهارت و استعدادی که دارید به مهارت های دیگری هم نیاز دارید تا بتوانید کسب و کار خود را به صورت حرفه ای ادامه دهید. اما باید در نظر داشته باشید که برای این که بتوانید در مشاغل اقتصاد گیگ مشغول به فعالیت شوید، علاقه تنها فاکتور محسوب نمی شود.

با اینکه امروزه تعداد فریلنسرها و مالکان کسب و کارهای کوچک روز به روز در حال افزایش است اما تعبیر و تعریف درستی از این شیوه زندگی در دسترس نیست و برخلاف تصور بسیاری از افرادی که در اقتصاد گیگ کار می کنند آنها همیشه بر روی زمان و برنامه زمانی کنترل ندارند بلکه این مشتریان هستند که برنامه زمانی آنها را کنترل می کنند همچنین در اقتصاد گیگ همیشه کار پیوسته و تضمین شده وجود ندارد اینکه با اتمام پروژه فعلی بتوانید پروژه بعدی را دریافت کنید، تضمینی وجود ندارد.

همچنین این مشتریان شما هستند که هفته کاری شما را مشخص می کنند البته شما می توانید بین تعهدات شخصی و علایق خود توازن و تناسب برقرار کنید و همچنین زمان تقابل با کارتان را کنترل نمایید. شما برای اینکه بتوانید وارد اقتصاد گیگ شوید باید به واقع‌بینی درست و سالم برسید تا بتوانید به موفقیت هایی در این حوزه دست پیدا کنید.

انقلاب دیجیتالی

گسترش تکنولوژی باعث شده که تحولات بسیاری در علم اقتصاد و همچنین فضای اقتصادی جهان رخ دهد. انقلاب دیجیتالی و همچنین توسعه مفهوم اقتصاد دیجیتال باعث شده که نیروی کار به سمت جایگاه های شغلی پاره وقت یا موقت روی بیاورند و همین موضوع باعث شد که اقتصاد گیگ فرصت رشد و نمو پیدا نماید.

در مجموع اقتصاد گیگ اقتصاد موقت محسوب می‌شود که در آن جایگاه های شغلی کاملا موقت هستند و افراد برای مسئولیت کوتاه مدت استخدام می شوند. همچنین اقتصاد گیگ به عنوان یک چهارچوب متفاوت شغلی تصور ما از مفهوم شغل و مشاغل بلندمدت و سنتی را از بین می برد. در مشاغل سنتی افراد مدت زیادی از زندگی خود را صرف یک شغل خاص با درآمد ثابت می نمودند اما امروزه با توجه به اقتضای زمان افراد مجبور هستند که به مشاغل موقت رو بیاورند.

شرایط نامساعد اقتصادی

اقتصاد گیگ در شرایط نامساعد اقتصادی بیشتر از همیشه خود را نشان داده است زمانی که بی‌ثباتی و بحران به سراغ اقتصاد می آید مشاغل پاره وقت و موقت به عنوان راه حلی بیان می شوند تا از شدت بحران ها بکاهند.

افراد شاغل در اقتصاد گیگ یا کارمندان گیگ

آمار دقیقی در خصوص تعداد افراد شاغل در اقتصاد گیگ موجود نمی باشد اما بر اساس آمار موسسه تحقیقاتیADP سه کشور برزیل، آمریکا و بریتانیا بیشترین نیروی کار در حوزه اقتصاد گیگ را به خود اختصاص داده اند. کشور برزیل با ۴۷ درصد، آمریکا با ۴۶ درصد و بریتانیا با ۴۵ درصد بیشترین نیروی کار در حوزه اقتصاد گیگ را به خود اختصاص داده اند.

ساعت هوشمند ؛ معرفی برترین ساعت های هوشمند
مطالعه بیشتر

جالب اینجاست که حوزه هنر و طراحی بیشترین جذابیت را برای ورود به دنیای اقتصاد گیگ دارا می باشد سپس حوزه سرگرمی و ساخت و ساز در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. با توجه به داده‌های آماری ۳۳ درصد از فریلنسر های موجود در آمریکا در خانواده ای زندگی می کنند که در آنها یک معلول وجود دارد این مسئله بیانگر این موضوع است که جذابت شغل های اقتصاد گیگ برای افراد با موقعیت های خاص بسیار مناسب هستند. همه گیری کرونا باعث شد که در سال ۲۰۲۰، ۲۳ میلیون نفر در آمریکا به نیروی کار اقتصاد گیگ بپیوندند همچنین ۷۵ درصد از افراد برای رسیدن به ثبات مالی در همه گیری کرونا فعالیت در مشاغل فریلنسری را انتخاب نمودند.

تفاوت اقتصاد گیگ و اقتصاد اشتراکی

اصطلاح اقتصاد گیگ و اقتصاد اشتراکی اغلب در کنار یکدیگر مطرح می‌شوند در حالی که این دو مترادف یکدیگر نیستند. اقتصاد اشتراکی به حوزه اقتصادی اشاره دارد که به اشتراک گذاشتن دارایی ها به جای تملک آنها مطرح می شود.

نمونه بارز اقتصاد اشتراکی در ایران تاکسی های اینترنتی مانند اسنپ و تپسی و همچنین پلتفرم های اجاره اقامتگاه می باشند.

در اقتصاد اشتراکی به جای اینکه دارایی ها خریداری شوند شبکه دسترسی به آنها مهیا می شود به این صورت که در تاکسی های اینترنتی؛ رانندگان خودروی خود را که دارایی آنهاست در خدمت شرکت مورد نظر می گیرند و در عوض شرکت امکان اتصال مسافران به رانندگان را فراهم می نماید.

در اقتصاد اشتراکی همواره سعی شده که دارایی های بی مصرف ارزش دار شوند مثلا به جایی که خودروی شما بی جهت در پارکینگ خاک بخورد یا ویلای شما بدون سکنه باقی بماند می توانید آنها را دوباره ارزش دار نمایید و از آنها استفاده نمایید بنابراین اقتصاد اشتراکی تا حدود زیادی توسط خود مردم کنترل می شود.

جهان امروز به سوی رشد اقتصاد گیگ و اقتصاد اشتراکی در حرکت است، رشد این دو حوزه منطبق بر یکدیگر نیستند اما می توانند با یکدیگر هم پوشانی داشته باشند. البته دسترسی افراد به فناوری‌های هوشمندانه باعث شده است که اقتصاد گیگ و مشاغل آن بیشتر از قبل رشد پیدا نمایند.

بازرگانی پوشاک عمده امی

بازرگانی پوشاک اورجینال عمده امی به عنوان تامین کننده بزرگ پوشاک اورجینال، بخش زیادی از نیاز بازار به پوشاک اورجینال را تامین می کند. این بازرگانی با تجربه و سابقه ای که در حوزه پوشاک اورجینال کسب نموده توانسته است با تنوع پوشاک اروپایی جوابگوی سلایق مشتریان باشد.

در حال حاضر، بازرگانی امی استوک بخش خرده فروشی فروشگاه امی استوک را متوقف کرده است ولی به خاطر تشکر از همراهی دوستان در اینستاگرام خرده فروشی، در نظر دارد مجموعه آموزش های حرفه ای اینستاگرام، تلگرام و شبکه های اجتماعی را در پیج اینستاگرام خرده به آدرس  https://www.instagram.com/emi.stock2/ بصورت پست های روزانه و هفتگی درج نماید.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating / 5. Vote count:

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!