فرآیند تزیین لباس های ورزشی موضوعی است که در این مقاله پیرامون آن توضیحاتی ارائه می گردد. همچنین در ادامه مقاله به توضیحاتی در مورد پارچه های پلی استر و کاربرد آن در لباس های ورزشی می پردازیم. نحوه پروسه چاپ بر روی پارچه لباس های ورزشی و تأثیر آن بر وزن لباس ها جزو مواردی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

لباس های ورزشی با جنس پلی استر

در لباس های ورزشی جنس پلی استر دوباره به محبوبیت رسیده است چون برخی از ورزشکاران دوست دارند به کمک این پوشش میزان تعریق خود را افزایش دهند. در حال حاضر انواع سبک های لباس تیمی برای تیم های فوتبال، هاکی، بسکتبال و… در دسترس است.

اولین تصمیم شما ممکن است این باشد که چه پیکربندی رنگی با لباس تیم خود نیاز دارید؟ اما دومین تصمیم این است که لوگو یا طرح شما چگونه روی لباس شما قرار می گیرد و چه فرآیندی بهترین است؟ این خیلی ساده نیست و نیاز به بررسی دارد. انتخابی که انجام می دهید با طراحی/ لوگوی شما در ارتباط با انتخاب لباس شما تعیین می شود. تعداد رنگ ها، جزئیات لوگو، اندازه لوگو، رنگ و وزن لباس های شما همگی این تصمیم را شکل می دهند.

چرا پلی استر برای تزیین تیشرت های نخی سنتی فرآیند پیچیده تری دارد؟

در حال حاضر پلی استر به یکی از محبوب ترین مواد کاربردی در صنعت مد و طراحی داخلی تبدیل شده است. پلی استر مانند نخ ( پنبه)  طبیعی نیست و ساخته دست بشر است.

ویژگی های پارچه پلی استر

پارچه های پلی استر از مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی و چین و چروک برخوردار هستند، البته پلی استر در برابر انبساط و انقباض و ساییدگی نیز مقاومت بالایی دارد. همین خصوصیات باعث شده تا پارچه پلی استر به عنوان یک پارچه محکم و بادوام تعریف شود. همچنین الیاف پلی استر از قدرت جذب و رنگ پذیری بالایی برخوردار می باشند.

این نوع پارچه به راحتی قابل شستشو است به طوری که  لکه ها بر روی این پارچه ماندگاری ندارند و به راحتی از بین می روند. بنابراین لباس هایی که از درصد بالایی پلی استر برخوردار هستند، نگهداری و مراقبت از آنها واقعا ساده است. همچنین بهتر است برای شستشوی پارچه پلی استر از آب ولرم استفاده شود.

مشکل اصلی پلی استر نوع رنگ مورد نیاز برای تغییر رنگ لباس است. رنگ های (پراکنده) معمولا همراه با فرآیند استفاده می شوند. آرایش شیمیایی مولکول vhat رنگ آمیزی رنگ کوچکتری تولید می کند که به اتصال و جذب با الیاف پلاستیکی صاف یک لباس پلی استر کمک می کند.

“مهاجرت رنگ” چیست؟
مهاجرت-رنگ
مهاجرت-رنگ

در فرآیند تزیین لباس های ورزشی ، گاها مشکلات و موضوعات پیش می آید که “مهاجرت رنگ” از جمله این موضوعات است. مشکل این نوع رنگ ها واکنشی است که در سطح مولکولی هنگامی که آنها در طی فرآیند چاپ ” خاک” می شوند، ایجاد می شود. واکنش باعث مهاجرت رنگ می شود و مهاجرت رنگ چیست؟

چاپ صفحه سنتی مستلزم آن است که از جوهر مبتنی بر پلاستیزول برای دریافت تصویر بر روی لباس های پلی استر استفاده شود. پلاستیزول ها برای پنبه عالی هستند و رنگ چاپی روشن و مستحکمی ایجاد می کنند. اما هنگام چاپ روی پلی استر ممکن است روشنایی و رنگ آن از بین برود. این رنگ واکنشی است که زمانی رخ می دهد که لباس به دمای 165 درجه سانتیگراد لازم برای خشک شدن جوهر روی لباس برسد.

فرایند چاپ بر روی لباس های ورزشی

اگر همه لباس ها با پلاستیزول چاپ می شوند نیاز به حرارت دادن دارند. چاپگرها از خشک کن های تونل حرارتی با تسمه نقاله استفاده می کنند که لباس را از داخل تونل می کشد تا برای مدت زمان کنترل شده ای در معرض گرما قرار گیرد. در دمای مورد نیاز برای پخت جوهر رنگ گازی تولید می کند که حاوی مولکول های ریز ذرات رنگ است.

این از طریق جوهر کمی متخلخل که در بالای لباس چاپ شده است نفوذ می کند. این نفوذ مولکول های رنگ را از طریق جوهر می کشد و باعث تغییر رنگ در جوهر می شود. این اثر اغلب به تأخیر می افتد و می تواند تا 24 ساعت طول بکشد تا کامل شود که به ویژه برای چاپگرها و مشتریان خسته کننده است.

همچنین…

این تأخیر می تواند به این معنا باشد که لباس ها از کارگاه بیرون می آیند اما در حین حمل و نقل آسیب می بینند و زمانی که به دست مشتری برسند (متأثیر)به نظر می رسند. چاپگرها در سراسر جهان با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و تعداد کمی از راه حل ها برای کاهش اثر مهاجرت استفاده می شود، اما هیچ کدام 100% تضمین شده نیستند.

چاپ “سنگین” چیست؟

چاپ-سنگین
چاپ-سنگین

در فرایند تزیین لباس های ورزشی گاها با چاپ سنگین روبه رو هستید. روشی که ما می خواهیم در ابتدا لباس ها را از طریق خشک کن بچرخانیم تا اجازه دهیم اکثر “واکنش گاز” قبل از چاپ رخ دهد. این بیشتر گاز را پاک می کند اما نه همه آن. سپس یک زیرپایه خاکستری را چاپ می کنیم که دمای پخت کمتری دارد تا الیاف را قبل از چاپ پلاستیزول روی آن ببندیم . دمای پخت کمتر به این معنی است که اثر نفوذ گاز در نقطه پخت بیشتر کاهش می یابد زیرا پایه سریعتر پخته شده است.

در بیشتر موارد، این مشکل را ریشه کن می کند یا آن را تا حد قابل قبولی کاهش می دهد. نکته منفی این است که به دلیل رسوب زیاد جوهر، چاپ سنگینی دارید. این احساس “سنگینی” با سنگینی لباس یا کمبود آن تشدید می شود. تاپ های ورزشی پلی استر معمولا در انتهای نازک تری از طیف وزن لباس قرار دارند.

پوشیدن لباس های نازک تر در فعالیت های ورزشی

در فرآیند تزیین لباس های ورزشی نکات دیگری بسیار مهم است. پوشیدن لباس های نازک تر در صورت فعالیت های ورزشی راحت تر است. آن ها سریع تر خشک می شوند و کمتر دست و پا گیر می شوند. اگر از چاپ پلاستیزول سنگین استفاده شود، در مقایسه با وزن لباس، می تواند احساس سنگینی نامتناسب داشته باشد.

اگر وزن لباس شما در حدود 130 تا 140 گرم در متر نازک تر است، انتخاب روش تزیینی نازک تر یا سبک تر منطقی است. دو گزینه ای که چنین پیشنهادی را ارائه می دهند، انتقال دیجیتال و برنامه های کاربردی وینیل هستند. ترانسفرها از چاپگر لیزری یا جوهر افشان با استفاده از جوهرهای مخصوص چاپ می شوند، سپس بر روی یک پلاتر برش داده می شوند و در انتها بر روی لباس قرار می گیرند. گرما روی لباس برای مدت زمان خاصی فشار را ایجاد می کند.

وینیل چیست؟

وینیل-چیست؟
وینیل-چیست؟

وینیل یک پلاستیک بسیار نازک است که در فرمت رول است. در یک کارتر بارگذاری می شود و طرح که معمولا متن یا تصویر است ایجاد می شود و سپس به حافظه کارتر منتقل می شود. جایی که یک تیغه کوچک هدایت می شود تا به سرعت در سطح وینیل حرکت کند. چیزی که باقی می ماند اثر هنری است که سپس با حرارت و فشار مورد نیاز بر روی لباس فشار داده می شود. استفاده از این روش برای اسامی و اعدادی که در پشت لباس های ورزشی معمول است، یک روش استاندارد است.

آرم تیم های حرفه ای ورزشی

فرآیند تزیین لباس های ورزشی برای تیم های حرفه ای چگونه است؟ تیم های ورزشی حرفه ای از چه نوع آرمی استفاده می کنند؟ این تیم ها می توانند آرم های بسیار پیچیده ای داشته باشند. این آرم ها در طی مراحل مختلف تکامل یافته اند و هرگز برای چاپ بر روی لباس ها در نظر گرفته نشده اند. اکثر آنها در طول سال ها اصلاح شده اند اما اگر جزئیات پیچیده ای وجود داشته باشد، انتقال دیجیتال بهترین راه حل را ارائه می دهد.

آنها می توانند تصاویر را با وضوح بسیار بالاتر، معمولا 300 تا 600 نقطه در اینچ، نسبت به لوگوهای چاپ شده روی صفحه تولید کنند و اگر لوگو دارای لبه یا حاشیه مشخص باشد، پلاتر کاتر می تواند نتیجه ای واضح و تمیز از انتقال چاپ دیجیتالی ایجاد کند.

استفاده از انتقال دیجیتال است که برای توصیف اینکه چگونه یک رنگ به طور کامل تغییر می کند یا به طور نامحسوسی در تصویر شما محو یا تیره می شود، استفاده می شود. برای دستیابی به این اثر در هر نوع چاپ، تصویر به صورت نقطه هایی با اندازه های مختلف با روابط فضایی متفاوت ارائه می شود.

چاپگر دیجیتال چیست؟

چاپگر-دیجیتال
چاپگر-دیجیتال

یک چاپگر دیجیتال می تواند وضوح بسیار بالایی را چاپ کند تا جایی که تشخیص این نقاط یا روابط فضایی برای چشم انسان بسیار سخت باشد. این یک اثر “محو” یا ترکیب در چشم ناظر ایجاد می کند که گرادیان را ایجاد می کند. چاپ صفحه تنها می تواند این شیب ها را در مقایسه ایجاد کند. در فاصله دور چشم انسان نمی تواند با تقریبا 65 دی پی ای را ببیند و بنابراین یک گرادیان انتقالی صاف را درک می کند.

فاصله مورد نیاز از تصویر تا چشم انسان برای چاپ صفحه بیشتر از چاپ دیجیتال است. غیرعادی نیست که ناظر آرم را تا حدی که از چشمش راحت است نگه دارد و همچنان نتواند نقاط واقعی چاپ شده که گرادیان را ایجاد کرده است، شناسایی کند.

گلدوزی بر روی لباس های ورزشی

گلدوزی روی وزن های سنگین تر پلی استر امکان پذیر است. اسن هم یکی از روش های فرآیند تزیین لباس های ورزشی است. اما شرکت ورکس وزن لباس ها را 175 گرم یا بیشتر توصیه می کند. اخطارهایی وجود دارد که طرح های متراکم و دوخت سنگین یا بزرگ برای لباس های 140 تا 200 گرمی توصیه نمی شود. طرح متراکم یا سنگین بخیه به عنوان یک اثر هنری یا آرم توصیف می شود که دارای رنگ های پس زمینه است و در ظاهر کلی خود بلوک است.

گلدوزی سینه یا چپ حالت رایج گلدوزی است و عرض 9 سانتی متر در ارتفاع 9 سانتی متر معمولا معقول است. لوگویی که کل آن را پر می کند سنگین و حدود 20 هزار بخیه خواهد بود. لوگویی که آن ناحیه را پر می کند اما پس زمینه محکمی ندارد می تواند نصف تعداد و وزن دوخت باشد و گزینه معقول تری باشد.

لوگوهای کوچک معمولا از 3000 بخیه حداقل تا حدود 15 هزار بخیه برای طرح های بزرگتر از نوع کرست یا سپر هستند. مورد دوم این است که برای هر لباس زیر 200 گرم وزن بسیار سنگین خواهد بود.

چاپ سابلیمیشن چیست؟

چاپ-سابلیمیشن
چاپ-سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن تکنیکی است که در فرآیند تزیین لباس های ورزشی به کار می رود. در این روش می توان از آن بر روی سطوح و مواد مختلف استفاده کرد. هنگامی که ما در مورد چاپ سابلیمیشن با اشاره خاص به لباس های پلی استر صحبت می کنیم این مفهوم شامل مهاجرت رنگ از کاغذ انتقال چاپ دیجیتال به الیاف پلی استر در سطح میکرومولکولی است. تصعید به معنای انتقال یک ترکیب از حالت جامد به حالت گاز است.

بدون اینکه از حالت مایع عبور کند جوهر در حالت جامد در حالی که روی کاغذ انتقال است و هنگامی که کاغذ روی یک لباس پلی استر فشار داده می شود و سپس در معرض قرار می گیرد برای اعمال حرارت، زمان و فشار خاص، از طریق پرس حرارتی، جوهر جامد گازی می شود و به الیاف پلی استر مهاجرت می کنند، جایی که با سرد شدن دوباره به جامد تبدیل می شود.

این با چاپ روی صفحه که در آن جوهر لایه لایه شده یا در بالای الیاف چسبانده می شود و به دلیل این واقعیت که جوهر حالت مایع اولیه قبل از پخت می تواند تا حدی الیاف لباس را همراه با ترکیب شیمیایی چسبندگی جوهر ها بگیرد، متفاوت است.

چاپ سابلیمیشن در حال حاضر برای سفارشات کوچک رایج است. این نوع چاپ جزئیات آرم طرح را پوشش می دهد و قیمت تقریبا 25 پوند برای هر لباس گران است. اما این امکان وجود دارد که تیم خود را با طراحی کاملا سفارشی بپوشانید و به اندازه ای جذاب است که این کار را انجام دهید.

فرمت های بزرگ بر روی لباس های ورزشی

این فرآیند شامل بریدن پنل های پارچه ای لباس و فشار دادن گرما یک کاغذ با فرمت بزرگ بر روی پنل برای تصعید تصویر در پارچه است و سپس پنل های لباس به هم دوخته می شوند تا لباس تمام شده ایجاد شود. چه کسی فکر می کرد فرآیند تزیین لباس های ورزشی و چاپ تیشرت های ورزشی اینقدر پیچیده باشد؟

#فرآیند چاپ تیشرت #چاپ سابلیمیشن چیست؟ #لباس های ورزشی #آرم لباس و تیشرت های ورزشی #برندهای لباس های ورزشی #چاپ دیجیتال چیست؟

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط 0 / 5. تعداد: 0

اولین نفری باشید که رای میدهید.