آینده مد؛ محصولات پایدار، به یکی از موضوعات مهم و در عین حال اساسی صنعت مد تبدیل شده است. در جهان امروز یکی از صنایع پر رزق و برق و جذاب و در عین حال ثروتمند، صنعت مد می باشد. چون هیچ صنعت دیگری در جهان جذابیت انبوه ارائه یک پلتفرم برای بیان فوری شخصی را فراهم نمی کند. استایل های متفاوت و منحصر به فرد در کنار ارائه انواع آپشن های جدید و به روز باعث شده است تا دنیای مد با سرعت هر چه تمام تر به جلو حرکت کند.

افزایش روزن افزون تقاضا برای لباس های مد روز در عین جذابیت و محبوبیت، یکسری پیامدهای مخرب به دنبال دارد که دامنگیر سیاره زمین شده است. آلوده شدن آب دریاها، از بین رفتن جنگل ها و آسیب های جبران ناپذیری که به سیاره زمین وارد شده است، غیرقابل جبران می باشد. با وجود این مسائل تعدادی از تولیدکنندگان لباس که در رأس آنها برندهای معروف جهان قرار دارند، تصمیم به تغییر این چرخه معیوب و همچنین کند نمودن آن دارند.

برای همین دست به کار شده اند و مجموعه ای از محصولات پایدار را تولید و به بازار عرضه نموده اند. تولید محصولات پایدار بر پایه استفاده مجدد از مواد گذشته و ضایعات می باشد. حمایت سلبریتی ها و چهره های معروف و جهانی از این حرکت بی نظیر، باعث تشویق سایر افراد جامعه به استفاده از محصولات پایدار و همچنین تلاش برای حفظ سیاره زمین می شود.

مد چیست؟

مد چیست؟
مد چیست؟

مد به فرانسوی MODE یا فشن به انگلیسی Fashion به هنر طراحی پوشاک اطلاق می شود. مد در یک دوره زمانی مشخص به وقوع می پیوندد و به عنوان یک صنعت پیچیده صنایع کوچکتری را پوشش می دهد.

نحوه شکل گیری مد

مد در لغت به معنای اسلوب، سلیقه، روش، شیوه و… به کار می رود. اما مد در اصطلاح به روش های موقتی گفته می شود که براساس سلیقه و ذوق افراد یک جامعه و سبک زندگی از جمله شکل لباس پوشیدن، نوع آداب پذیرایی و معاشرت و تزئین و معماری خانه، شکل می گیرد. مدگرایی مختص به زندگی کنونی نیست بلکه از زمان گذشته توجه به مد و آراستگی در جوامع مختلف به چشم می خورد. پدیده مد با آگاهی کامل و در چهارچوب های فکری شکل گرفته است و اغلب نه تنها پیامدهای منفی به دنبال نداشته است بلکه در برخی مواقع باعث رشد فرهنگ جوامع شده است.

فست فشن چیست؟

مد به صورت هفتگی یا فصلی تغییر می کند به طوری که با تغییر فصول، پوشاک و البسه مد روز به بازار معرفی می شوند. البته در این میان استقبال روز افزون جامعه از تغییرات مد و استایل های به روز به رشد هر چه سریعتر مد دامن زده است. “فست فشن” اتفاق نوظهوری است که در لابه لای تغییرات مد به وقوع پیوسته است و به سرعت در حال رشد می باشد. اما “فست فشن” چیست؟ به تولیدات ارزان قیمت با کیفیت پایین، در حوزه پوشاک “فست فشن” گفته می شود.

دومین صنعت آلاینده جهان

دومین صنعت آلاینده در جهان
دومین صنعت آلاینده در جهان

صنعت مد به عنوان دومین صنعت آلاینده جهان معرفی شده است. یکی از رایج ترین الیاف طبیعی برای تولید لباس، پنبه است. در حال حاضر 40 درصد تولید پوشاک را پوشش می دهد بنابراین کاشت مزارع پنبه، استفاده از سموم و آفت کش ها باعث آلودگی آب ها و همچنین آلودگی خاک می شود. در کنار این موارد پیروی از مد باعث از مد افتادن لباس ها و همچنین استفاده از پوشاک و البسه به مدت کوتاه می شود که همین موضوع در حجم وسیعی باعث ایجاد گورستانی از لباس های دور ریختنی شده است.

مد پایدار

مد پایدار اصطلاح رایجی است که امروزه در رسانه ها و مقالات با آن روبه رو هستیم. طرفداران محیط زیست در سمینارها و کنفرانس ها از مد پایدار به عنوان یک موضوع جدی و دغدغه اصلی نام می برند. مفهوم پایداری در طراحی به پایداری منابع محیط زیست اشاره دارد و اینکه طراحی و تولید پوشاک و آینده مد باید به گونه ای باشد که بر مبنای اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی شکل گرفته باشد.

در ادامه به معرفی تعدادی برند و مجموعه ای از محصولات پایدار و منطبق و سازگار با محیط زیست می پردازیم. مجموعه ای که آینده مد را تغییر خواهند داد.

Panerai_The Watch

Panerai_The-Watch
Panerai_The-Watch

 Panerai به عنوان اولین سازنده ساعت های لوکس به سمت پایداری جهش کرد و با ساخت ساعتی به نام “اکو کاوشگر” به لیست برندهای تولیدکننده محصولات پایدار پیوست. البته عنوان اصلی این ساعت از نام یک دوستدار محیط زیست و کاوشگر معروف یعنی submersible Mike HORN گرفته شده است.

این ساعت از یک قاب ساخته شده و این قاب نیز از ضایعات فلزی جمع آوری شده از قطعات هواپیما ساخته شده است. همچنین بند ساعت نیز از پلاستیک های بازیافتی ساخته شده است. مطمئنا کسانی خوش شانس هستند که این نسخه محدود را دارند، بدون شک می توانند از طراحی و قابلیت های این نوع ساعت لذت ببرند و در عین حال اعتبار زیست محیطی خود را به رخ بکشند.

OFF Paris_The clothes

برچسبی که براساس یک اصول جنبش جهانی، آگاهانه از محیط زیست حمایت می کند. این برند با تجلیل از میراث مشهورترین طراحان مد، قطعاتی از برندهای سطح بالا و ستودنی مانند(شانل، رالف لورن، باربری) را به طرح های معاصر تبدیل می کند و به عنوان پاداش؛ نه تنها یک لباس سازگار با محیط زیست به دست می آورد بلکه می دانید که هیچ کس دیگری آن را نخواهد داشت. تا به حال به این فکر کرده اید که تکلیف آن شیشه و مقوایی که هر ماه دور می اندازید چه می شود؟

خوب- متأسفانه بیشتر آن به یک محل دفن زباله یا اقیانوس ختم می شود. قهرمانان اقتصاد دایره ای که زباله ها را برداشته و به محصولات مصرفی زیبا تبدیل می کنند، نقش بسزایی در حفظ این سیاره خواهند داشت. ما عاشق ظروف شیشه ای خانگی شیک که از صفحه نمایش های دور ریخته شده آیفون ساخته شده اند، هستیم.

اقتصاد دایره ای یا اقتصاد دورانی چیست؟

اقتصاد دایره ای
اقتصاد دایره ای

Circularity یا Circular Economy یک نظام اقتصادی است که با هدف جمع آوری ضایعات و بیشترین استفاده از آنها، پایه ریزی شده است. اقتصاد دایره ای نقطه مقابل اقتصاد خطی قرار دارد. در اقتصاد خطی که مدل تولید به این صورت است که “مواد اولیه دریافت و سپس تولید می شود و در پایان نیز دور ریخته می شود”. در حالی که در اقتصاد دایره ای مواردی همچون نگهداری، تعمیر، استفاده مجدد، بازتولید و همچنین بازیافت جزو اهداف بلند مدت محسوب می شوند.

چرا به اقتصاد دایره ای نیاز داریم؟

طبق آمارها، سالانه به طور متوسط 70 پوند لباس دور ریخته می شود و سالانه تقریبا 13 میلیون تن زباله نساجی تولید می شود. در حالی که این منسوجات این قابلیت را دارند که مجددا مورد استفاده قرار گیرند. طبق مطالعاتی که در بنیاد الن مک آرتور انجام گرفته؛ فقط 13 درصد از پارچه ها پس از استفاده مجدد، بازیافت می شوند. همچنین 12 درصد نیز در مصارف کم ارزش مورد استفاده قرار می گیرند.

برند گوچی

برند گوچی
برند گوچی

گوچی یکی از پرفروش ترین برندهای ایتالیایی می باشد که با کالاهای چرمی خود توانسته است در صنعت مد بسیار موفق باشد. این برند با سابقه ای نزدیک به یک قرن، در صنعت مد دست به ابتکار و نوآوری هایی زده است. این برند محصولاتی همچون کیف، کفش، پوشاک، اجناس چرمی، اکسسوری، جواهرات، ساعت، عینک، عطر و لوازم آرایشی را به بازار مد عرضه کرده است. برند گوچی به عنوان یکی از پرفروش ترین و برترین برندهای جهان آینده مد را رقم خواهد زد.

محصولات پایدار برند گوچی

برند سوپر ایتالیایی گوچی با ابتکار خطوط دایره ای خود به جمع آینده نگرترین شرکت های مد جهان می پیوندد. تلاشی بینظیر برای پایدار کردن هر جنبه ای از آنچه که آنها می سازند، آغاز شد. این برند که کاملا از مواد بازیافتی و چرخه شده استفاده می کند. یکی از محصولات جدید مجموعه پایدار این برند با نام کاپشن بارانی سرپوش دار به بازار عرضه شده است که 100% از مواد بازیافتی ساخته شده است.

Naeco_The Glasses

عینک آفتابی
عینک آفتابی

زباله های پلاستیکی داخل اقیانوس یکی از مبرم ترین مسائل در جهان امروز می باشند که ماهی ها و حیات وحش و همچنین منابع آبی را به خطر انداخته است.

با جمع کردن پلاستیک دور ریخته شده و تبدیل آن به منسوجات و مواد جدید طیف جدید عینک های آفتابی بسیار شیک با عنوان Naeco یا Ocean به دنیای مد عرضه شده اند.

شارلوت کیجر

طراحی ظروف خانگی نیز با زمانه پیش می رود و شارلوت کیجر با مجسمه ها و مبلمان زیبا پیشرو است. خلاقیت های او که وقف زندگی جدیدی از جمله مواد زائد صنعتی است، آنقدر ارزشمند و زیبا هستند که می توانند در یک خانه شیک یا یک موزه جای بگیرند. امروزه آینده مد به سوی تغییراتی گام برمی دارد که در جهت تولید محصولات پایدار و حفظ محیط زیست باشد.

حیوانات زباله ای چیست؟

“رابرت بردفورد” به عنوان یک هنرمند دست به ابتکار و خلاقیت زده است و با استفاده از زباله های الکتریکی، مجسمه هایی را در اندازه های واقعی ساخته است. این هنرمند علاوه بر وسایل الکتریکی از شانه، دکمه و بسیاری از وسایل به درد نخور مجسمه های زیبایی را ساخته است.  

#آینده مد # محصولات پایدار #اقتصاد چرخشی #برند #برند گوچی

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط 0 / 5. تعداد: 0

اولین نفری باشید که رای میدهید.