بهترین وسایل دویدن برای زمستان، جزو ضروریات روزهای سرد سال به شمار می رود. هر چند برخی از ورزشکاران ترجیح می دهند در فضای بسته و باشگاه ها ورزش کنند و ورزش کردن در فضای بیرون را به روزهای گرم و آفتابی محدود نمایند. به کمک تکنولوژی دیگر نگران وضعیت جسمانی خود در فصول سرد سال نباشید به کمک این لباس ها می توانید مدت زیادی در سرما ورزش نمایید بدون آنکه دچار سرماخوردگی شوید.

لازم به ذکر است که دویدن در هوای سرد به یک سری اصول پوششی نیاز دارد که با رعایت آنها می توانید مطمئن شوید که از هدر رفت دما طی دویدن جلوگیری کرده اید و در نتیجه عملکرد شما در هنگام دویدن بالاتر می رود. با ما همراه باشید، در این مقاله به بهترین وسایل دویدن اشاره می کنیم و توضیحاتی پیرامون هر یک ارائه می گردد.

بهترین وسایل دویدن برای زمستان

از کفش های دویدن با چسبندگی بیشتر گرفته تا بهترین جوراب شلواری مردانه، این بهترین وسیله برای ماه های یخبندان است. به طور خوش بینانه، همه ما در سال 2022 به میدان می رویم. در ژانویه با نیت های خوش قلب و با ذهنی باز ورزش کنید. اما در واقعیت وقتی یک نگاه به هوای مرطوب بیرون می اندازیم، ترجیح می دهیم که یک ساعت بیشتر در رختخواب باشیم.

در حالی که می توانید به یکی از باشگاه های ورزشی بپیوندید، اما شاید ترجیح دهید که از هوای تازه صبحگاهی و پیاده روی در آن به عنوان ایجاد انگیزه در خودتان استفاده کنید. به عنوان مثال قبل از رفتن به سرکار با یک گرمکن ورزشی و یک تیشرت قدیمی بیرون بروید و هوای تازه را به ریه های خود هدیه دهید. البته می توانید روی پوشاک زمستانی سرمایه گذاری کنید به طوری که در هنگام ورزش کردن در فضای بیرون، از باران و برف در امان باشید.

کلاه حرارتی

کلاه حرارتی

پوشاندن سر و گردن در روزهای سرد سال باعث می شود که گرما از طریق سرتان خارج نشود. کلاه حرارتی از پشم ساخته شده است. البته می توانید برای پوشاندن گردن در برابر سرما از یک دستمال گردن مناسب استفاده کنید. استفاده از سربند نیز روش مناسبی برای محافظت از گردن و سر است. البته امروزه محصولی به نام باف وارد بازار پوشاک شده است که تقریبا نوعی سربند به شمار می رود که از پارچه های میکروفیبر تهیه شده است و برای پوشاندن گردن، سر، بینی و دهان از آن استفاده می شود.

گرم کننده گردن

گرم کننده گردن

به جای پوشیدن لباس های غیرضروری بهتر است تا آنجا که ممکن است پوست در معرض دید را بپوشانید تا از اتلاف گرمای غیرضروری جلوگیری کنید. گرم کننده گردن راهی عالی برای پوشاندن گردن، چانه یا حتی کل نیمه پایینی صورت شما است.

گرم کننده گردن اغلب از پشم مرینو باکیفیت ساخته می شوند و به این معنی است که قابلیت گرمایش خود را حتی در صورت خیس بودن حفظ می کند. همچنین این گرم کننده حتی اگر با تنفس یا عرق کردن خیس شود، بوی بدی ایجاد نمی کند.

لایه لایه لباس پوشیدن

در مورد پوشش بالاتنه باید بگوییم که لایه لایه لباس پوشیدن مانع از این می شود که حرارت بدن تلف شود و ضمنا بدن می تواند تنفس کند و رطوبت و تعریق بدن به لایه های لباس منتقل شده و تبخیر می شوند.

ژاکت باکیفیت؛ اما قابل تنفس

ژاکت با کیفیت با قابلیت تنفس

ژاکت به عنوان یکی از بهترین وسایل دویدن، برای روزهای فصول سرد که باران می بارد، برف می بارد، بسیار ضروری است. در مورد انتخاب ژاکت باید بگوییم که جنس ژاکت باید سبک و در عین حال ضد باد و باران باشد. به طور خاص ژاکت باید برای جلوگیری از باران و در عین حال برای تنفس طراحی شده باشد. RUNNINGبه عنوان گزینه ای که واقعا مهندسی شده است به سراغ ژاکت کیپرون می روند. این مدل ژاکت، ضد باد، ضدآب، دارای تهویه مناسب، دارای زیپ های جانبی و دستکش های داخلی است.

ژاکت از شما در برابر باد و باران محافظت می کند و همچنین گرما و رطوبت می توانند به آرامی از بدن خارج و به سطح ژاکت بیایند. ژاکت های زیپ دار گزینه مناسب تری محسوب می شوند چون می توانید با بالا و پایین بردن زیپ ژاکت، دمای بدن خود را تنظیم کنید.

ژاکت به عنوان یک لایه بیرونی قابل اعتماد، اجازه می دهد تا گرما و عرق اضافی از بدن خارج شود. همچنین جیب های داخلی مخفی در بسیاری از ژاکت ها می تواند از گوشی یا هر چیز دیگری که ترجیح می دهید خیس نشوند، محافظت می کند.

لباس های آستین بلند

لباس های آستین بلند

یکی از بهترین وسایل دویدن ، لباس های آستین بلند هستند. در زیر ژاکت می توانید تیشرت های آستین بلند بپوشید. این تیشرت ها هم سبک هستند و هم قابلیت تنفس پذیری دارند و در سبک لباس پوشیدن لایه لایه، پوشش مناسبی محسوب می شوند.

دستکش

دستکش

استفاده از دستکش شاید چندان مهم و بااهمیت به نظر نرسد اما باید بدانید که 30درصد گرمای بدن از طریق دستان شما خارج می شود. بنابراین در روزهای سرد سال از دستکش به عنوان محافظ و پوشش دست استفاده کنید.

روی جوراب شلواری سرمایه گذاری کنید.

جوراب شلواری

یکی از بهترین وسایل دویدن، جوراب شلواری و شلوارهای ساق مانند هستند. ممکن است پوشیدن شلوارهای ساق غیرقابل شهودی به نظر برسد. یا همانطور که برخی از برچسب ها سعی کرده اند آنها را “مگیگز” نامگذاری کنند_ اما گرم نگه داشتن عضلات پا در دویدن زمستانی مزایای واقعی دارد. عضلات پا سفت نمی شوند، البته استفاده از شلوارهای تنگ تر باعث می شود که حرکت پاها محدودتر شود و به ناچار در زمان کمتری خسته می شوید.

جوراب شلواری پاتاگونیا؛ شلوار ساق جیب دار

این مدل جوراب شلواری بسیار سبک است. جیب های کناری این شلوار ساق، برای وسایل کوچک بسیار مناسب هستند. همچنین از این جیب های می توانید برای نگه داشتن دستکش، تلفن همراه و کلید استفاده کنید.

جوراب شلواری ترانسفر

این مدل جوراب شلواری از پارچه ترکیبی ساخته شده است. سطح داخلی شلوار پشم مانند است و سطح خارجی آن کاملا ضد آب می شود. چرا توصیه می شود که از شلوارهای بسیار ضخیم استفاده نکنید چون پاها در هنگام دویدن دمای زیادی تولید می کند بنابراین نیازی نیست که پاهای خود را با یک پوشش ضخیم بپوشانید.

شلوارهای مخصوص دویدن از مواد مصنوعی ساخته شده اند. در مواقعی که باد می وزد بهتر است از دو پوشش به صورت لایه لایه برای پاها استفاده کنید. به این صورت که در لایه زیرین از شلوارهای ساق مانند استفاده کنید و در لایه بالایی شلوار بادگیر و ضدآب بپوشید.

جوراب شلواری معمولا از نایلون یا ترکیب نایلون با سایر الیاف ساخته می شود. جوراب شلواری ورزشی کمر بلند بسیار مقرون به صرفه است و پارچه آن به گونه ای طراحی شده است که عرق بدن را زود خشک می کند. شلوار استرچ نوع ضخیم تر از جوراب شلواری است که به عنوان لباس بیرونی و در فعالیت های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. شلوارهای استرچ اغلب ترکیبی از فن آوری، عملکرد و وزن سبک هستند.

لگ ورزشی

لگ ورزشی به عنوان یک شلوار ورزشی مناسب بسیار محبوب و پرطرفدار است و اغلب برای ورزش های باشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. لگ های ورزشی از پارچه های ملایمی تولید شده اند که بسیار نرم و لطیف می باشند. از لگینگ ورزشی در رشته های کراس فیت، بدنسازی و دوچرخه سواری استفاده می شود.

مزایای استفاده از لگ های ورزشی

همچنین علاوه بر ورزشکاران، افرادی که از درد عضلات پا و التهاب عضله رنج می برند از لگ های ورزشی استفاده می کنند. این مدل شلوار ورزشی در جنس های مختلف و مدل های مردانه و مدل های زنانه به بازار پوشاک عرضه شده اند. هنگام خرید لگ ورزشی، شما با یک شلوار جذب و تنگ روبه رو می شوید در حالی که از مزایای استفاده از لگ های ورزشی چندان مطلع نیستید.

ویژگی های لگ های ورزشی

لگ ها باید از انعطاف پذیری و حالت کشسانی مناسبی برخوردار باشند تا ورزشکار در انجام حرکات ورزشی با محدودیت روبه رو نشود. لازم به ذکر است که با توجه به ورزش مورد علاقه خود و همچنین فضای ورزشی می توانید مدل لگ ورزشی را انتخاب و از آن استفاده کنید. برخی از ورزشکاران در فضای باشگاه های ورزشی علاوه بر لگ های ورزشی از نیم لگ ها نیز استفاده می کنند. نیم لگ ها تا زیر زانوی ورزشکار را پوشش می دهند.

ورزشکارانی که از پوست حساسی برخوردار هستند باید از لگ هایی استفاده کنند که در الیاف آنها اسپندکس و نخ به کار رفته است. چون اسپندکس رطوبت را جذب نمی کند و همچنین از انعطاف بسیار خوبی برای انجام حرکات کششی برخوردار است به طوری که ورزشکاران با پوشیدن این نوع لگ در انجام حرکات ورزشی محدود نمی شوند.

جنس لگ های ورزشی

برای افرادی که در ورزش های یوگا، ایروبیک، پیلاتس و ورزش دو فعالیت دارند استفاده از لگ های ورزشی که از جنس اسپندکس می باشند، بسیار مناسب است. فلامنت نیز جزو موادی است که در ساخت لگ های ورزشی کاربرد دارد. برخی از افراد ترجیح می دهند که از لگ های نخی استفاده کنند چون این لگ ها بسیار سبک و در عین حال راحت هستند اما باید بدانید که لگ های نخی با گذشت زمان فرم و شکل اولیه خود را از دست می دهند.

در هنگام خرید لگ های ورزشی همواره سعی کنید لگ هایی را انتخاب و خریداری نمایید که در تهیه آنها از الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی استفاده شده است چون دوام و ماندگاری بهتری دارند.

کفش مناسب دویدن

کفش مناسب دویدن در هوای مرطوب

کفش مناسب جزو بهترین وسایل دویدن محسوب می شود. برای دویدن در هوای سرد بهتر است که از کفش های ضد آب استفاده کنید و حدالمقدور از دویدن در مسیرهایی که دارای چاله هایی پر از آب و گل و لای می باشد، صرفنظر کنید. اما اگر دوست دارید در روزهای برفی در فضای بیرون بدوید بهتر است که از کفش های تریل رانینگ استفاده کنید چون مانع سرخوردن شما می شوند و می توانید با خیال راحت بدوید چون این کفش ها باعث افزایش اصطکاک در هنگام دویدن با زمین می شوند.

جوراب

جوراب مناسب دویدن در زمستان

جوراب باکیفیت و مناسب جزو بهترین وسایل دویدن محسوب می شود. متناسب با نوع ورزش انتخابی خود، جوراب ورزشی مناسب را خریداری نمایید. به طور مثال جورابی که برای ورزش بیس بال مورد استفاده قرار می گیرد دارای طول بلندی است و جنس آنها اغلب از پشم و پنبه می باشد چون جاذب قوی برای عرق بدن هستند. به همین صورت جوراب ورزش بسکتبال با جوراب دوچرخه سواری و جوراب مسابقه اتومبیلرانی متفاوت است.

جوراب ورزشی مخصوص رقص باله با جوراب ورزش شمشیربازی کاملا متفاوت است. در جوراب های مخصوص شمشیربازی نوعی پد در قسمت جلوی ساق پا تعبیه شده است تا از ساق پا محافظت کند همچنین کف و پاشنه جوراب های شمشیر بازی طوری طراحی شده اند که از لغزش پای شمشیر باز جلوگیری می کنند. هر چند که جوراب های شمشیر بازی بی شباهت به جوراب های ورزش فوتبال نیستند چون هر دو ضخیم هستند و دارای ترکیبی از پلی استر، نایلون و اکریلیک می باشند.

این توضیحات بیان شد تا به تفاوت جوراب های ورزشی و انواع آنها متناسب با ورزش مورد علاقه شما اشاره نماییم. به عبارت دیگر تفاوت اصلی میان تمام نمونه جوراب های ذکر شده در اندازه و طول آنها است.

جوراب های کتانی

جوراب های کتانی انتخاب مناسبی برای دویدن در روزهای سرد و روزهای گرم سال نیستند. چون رطوبت از سطح جوراب دفع نمی شود. بنابراین احتمال پاول زدن پاها و آسیب وجود دارد. در زمستان از جوراب های پشمی استفاده کنید. سرمای بیش از حد وقتی به پاها نفوذ می کند می تواند علامت سرمازدگی باشد. به عبارت دیگر، انگشتان پا بی حس می شوند. جوراب های پشم هوشمند، به اندازه کافی ضخیم است تا بالشتکی محافظ مانند در برابر سرما برای پا ایجاد کند بدون آنکه با پوشیدن آن احساس حجیم شدن پا و ناراحتی در کفش ایجاد شود.

جوراب های پنبه ای

جوراب های پنبه ای ضمن اینکه ارزان قیمت هستند ولی برای فعالیت های ورزشی مناسب نیستند چون مقدار زیادی از عرق بدن را جذب می کنند بنابراین می توانید انتظار داشته باشید که بعد از مدت کوتاهی که از تایم ورزش کردن شما بگذرد، سنگین بودن جوراب ها را احساس کنید. محیط مرطوب جوراب باعث تاول زدن پاها و ایجاد قارچ ها می شود. بنابراین ورزشکاران باید از پوشیدن جوراب هایی که صد در صد پنبه ای هستند، صرفنظر کنند.

جوراب های پشمی

برای دویدن در محیط سرد و هوای برفی، جوراب های پشمی می توانند مفید باشند اما این جوراب ها نیز عرق بدن را جذب می کنند ولی همچنان حالت انعطاف پذیری خود را حفظ می کنند. بنابراین سعی نمایید از جوراب هایی استفاده نمایید که در ساخت آنها از الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی استفاده شده است. به همین خاطر جوراب های ورزشی ترکیبی از نخ طبیعی و الیاف مصنوعی هستند. الیافی همچون نایلون، پلی استر، اکریلیک، پلی پروپیلن، اسپندکس، اولفین، پلی آمید، تفلون پروفیلن، کوولار، پشم، پنبه و … در ترکیبات مواد اولیه ساخت جوراب های ورزشی بسته به نوع جوراب،مورد استفاده قرار می گیرند.

#جوراب #کفش دویدن #لباس های مناسب ورزشی #جوراب شلواری #پوشاک ورزشی #دستکش #کلاه حرارتی #جوراب های هوشمند #جوراب های پشمی #گرمکن ورزشی #کفش های هوشمند #سویشرت ورزشی #دستکش #لباس های ورزشی

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط 0 / 5. تعداد: 0

اولین نفری باشید که رای میدهید.