با وبلاگ بازرگانی پوشاک اورجینال امی استوک همراه باشید در ادامه پیرامون انواع تجارت الکترونیک توضیحاتی ارائه می گردد. ورود به دنیای اینترنت و پیشرفت های موجود در زندگی بشر ایجاب می نماید تا کسب و کارهای جدید در مسیر تغییر و تحولات نوینی شکل بگیرند. تجارت الکترونیک شکلی جدید از تجارت است که روز به روز در حال گسترش و توسعه می باشد.

تجارت الکترونیک چیست؟

در دهه 1960 تجارت الکترونیک از طریق یک مبادله‌ الکترونیکی داده‌ها بر روی شبکه‌ های ارزش افزوده معرفی شد. تجارت الکترونیک در دهه 1990 و اوایل دهه 2000 گسترش پیدا کرد. به عبارت دیگر، به هر نوع معامله ای که در آن خرید و فروش کالا و محصولات یا ارائه خدمات از طریق اینترنت و به صورت آنلاین صورت گیرد، تجارت الکترونیک گفته می شود.

گسترش کسب و کارهای آنلاین

دسترسی به اینترنت و ورود فروشندگان آنلاین به این عرصه باعث شد تا کسب و کارهای بسیاری اقدام به انجام معاملات خود از طریق تجارت الکترونیک نمایند. طبق داده ها و اطلاعات آماری در سال 2014 میلادی، گردش مالی تجارت الكترونیك جهان نزدیك به یك هزار و 471 میلیارد دلار برآورد شد. در کشور ایران با تصویب قانون تجارت الكترونیك در مجلس شورای اسلامی در هفدهم دی ماه سال 1382  این روش تجارت جایگاه رسمی پیدا کرد.

نقش پلتفرم های اجتماعی در توسعه تجارت الکترونیک

ورود گوشی های هوشمند و سپس گسترش شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام، یوتیوب، فیسبوک، تویتر و… باعث شد تا تبلیغات و معرفی محصولات در کوتاهترین زمان امکان پذیر باشد.

فاکتورهایی برای کشف استعدادهای درونی
مطالعه بیشتر

فرآیند دادوستد الکترونیک

فرایند دادوستد الکترونیک شامل خرید انواع کالاهای فیزیکی از سایت‌هایی همچون آمازون، دیجی‌کالا یا خرید یک آموزش اینترنتی می باشد. البته دریافت خدمات یا انجام تراکنش بانکی نیز جزو دادوستدهای الکترونیک محسوب می شود.

موسس تجارت الکترونیک

جف بزوس نخستین کسی است که به صورت جدی یک فروشگاه آنلاین، یعنی فروشگاه آمازون را راه‌اندازی نمود و آن را به موفقیت رساند. به عبارت دیگر، فروشگاه آمازون در سال 1994 توسط جف بزوس و با هدف فروش آنلاین کتاب راه‌اندازی شد، در حالی که  امروز، آمازون بزرگ‌ترین فروشگاه دیجیتال دنیا محسوب می شود. البته در حال حاضر، بنیانگذار دادوستد الکترونیک جزو ثروتمندترین افراد جهان محسوب می شود.

چهار نوع تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک در چهار دسته گروهبندی شده است.  در نوع اول؛ تجارت به تجارت یا همان B2B، و در نوع دوم با تجارت به مصرف کننده B2C روبه رو هستیم. اما در نوع سوم از تجارت الکترونیک؛ مصرف کننده به تجارت یا C2B و در نوع سوم مصرف کننده به مصرف کننده یا C2C شکل گرفته است. در حال حاضر، تجارت الکترونیک E_Commerce به عنوان یک جریان قدرتمند، زندگی بشر را تحت تأثیر خود قرار داده است. البته این روش تجارت مزایا و معایبی دارد با این وجود شکل تجارت سنتی را به طور کامل دگرگون نموده است. امروزه از تجارت الکترونیک به عنوان راهی برای تسهیل فرآیندهای تولیدی و روابط تجاری جهانی نام برده می شود. تجارت الکترونیک بستر مناسبی برای کسب و کارهای مختلف به وجود آورده است و همچنین دارای مزایایی همچون صرفه جویی در زمان، ارائه خدمات از سوی فروشگاه های آنلاین در هر ساعت از شبانه روز، استفاده از تخفیفات مناسب هنگام خرید محصولات و کالا و انجام تراکنش سریع بانکی و… می باشد.

بزرگترین فروشگاه های اینترنتی جهان
مطالعه بیشتر

با این وجود، نگرانی هایی در تجارت الکترونیک وجود دارد که گاها به عنوان معایب این نوع تجارت قلمداد می شوند. از جمله معایب تجارت الکترونیک می توان به هزینه های پنهان مانند حمل و نقل، نگرانی در مورد حفظ حریم خصوصی و امنیت در صورت انجام تراکنش ها، امکان تاخیر در زمان دریافت کالا، عدم امکان بررسی کیفیت اجناس و… اشاره کنیم.

B2B چیست؟

در این نوع از تجارت شرکت ها و کمپانی ها با یکدیگر به تجارت می پردازند مثلا تولیدکنندگان کالا با توزیع کنندگان کالا در ارتباط هستند به طوری که محصولات خود را به آنها می فروشند. به عبارت دیگر، Business to Business نوعی از مبادله الکترونیکی است که طرفین معامله، شرکت، کسب و کار یا بیزینس هستند.

B2C چیست؟

تجارت به مصرف کننده یا B2C می توانیم به فروشگاه های آنلاین اشاره کنیم که محصولات خود را به مردم می فروشند. فروشگاه اینترنتی آمازون نمونه بارزی از این نوع تجارت می باشد.

C2B چیست؟

در این شکل از تجارت یک طرف مصرف کننده و طرف دیگر شرکت ها قرار دارند به طور مثال مصرف‌کنندگان، پروژه‌ ای با بودجه‌ ای مشخص ‌شده را به صورت آنلاین به شرکت های مد نظر خود ارسال می کنند، سپس شرکت‌ها برای انجام پروژه، پیشنهاد قیمت می‌دهند. در ادامه مصرف‌کننده پیشنهادهای قیمت را بررسی و شرکت مورد نظر خود را انتخاب می‌کند. این شکل از تجارت الکترونیک، کسب و کار با مشتری نام دارد یعنی یک طرف شرکت یا فروشگاه آنلاین و طرف دیگر معامله، مشتری قرار دارد. جلسات مناقصه نمونه بارزی از تجارت الکترونیک، مشتری با کسب و کار محسوب می شود.

معرفی انواع متد های خیاطی
مطالعه بیشتر

C2C چیست؟

در این نوع تجارت یعنی C2C یا مصرف کننده به مصرف کننده، به وسیله تبلیغات و بازار این تجارت انجام می‌شود به این صورت که در آن افراد می‌توانند کالا و محصولات مورد نظر خود را خرید و فروش نمایند.

بازرگانی پوشاک اورجینال امی استوک

در حالی که بیش از یک دهه از فعالیت بازرگانی امی استوک در زمینه فروش انواع پوشاک استوک اورجینال مردانه، زنانه و بچگانه می گذرد این بازرگانی موفق به پیشرفت های چشمگیری در این زمینه شده است به طوری که به عنوان یکی از تامین کنندگان پوشاک اورجینال خارجی جوابگوی نیاز بخشی از بازار پوشاک می باشد و همچنین اقدام به صادرات پوشاک استوک به چند کشور آسیایی نموده است. لذت خرید بدون واسطه و مستقیم پوشاک اورجینال برندهای خارجی را با قیمت های فوق العاده مناسب با بازرگانی پوشاک اورجینال امی استوک تجربه نمایید.

 

 

 

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating / 5. Vote count:

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!