هنگام خرید و فروش در سایت های نیازمندی باید به چه مواردی توجه کنیم؟ موضوعی که در این مقاله به آن می پردازیم جزو دغدغه های اکثر افرادی است که درصد بالایی از خرید و فروش کالاهای مورد نیاز خود را از سایت های فروشگاهی آنلاین انجام می دهند. در این مقاله به یکسری شگردهای کلاهبرداری اشاره می گردد که گاها توسط برخی از خریداران کالا انجام می گردد.

ارائه رسید بانکی جعلی

یکی از ترفندهای کلاهبرداری شامل ارائه رسید بانکی جعلی به فروشندگان کالاها می باشد. به این صورت که خریدار رسید جعلی را ارائه و ادعای واریز وجه به حساب صاحب کالا را می نماید.

بررسی حساب بانکی از سوی فروشندگان کالا

فروشندگان کالا صرفا به رسیدهای ارائه شده از سوی خریداران اکتفا نکنند بلکه باید حساب بانکی خود را بررسی نموده و پس از تایید واریز وجه از سوی خریدار، کالا را در اختیار خریدار قرار دهند.

خرید کالاهایی با ارزش مالی بالا

امروزه تمایل افراد به سرمایه گذاری بر روی انواع طلاجات و سکه افزایش پیدا نموده است و همین موضوع باعث شده تا کلاهبرداران از فرصت استفاده نمایند و سکه و انواع طلا را در عیار غیر واقعی و تقلبی به بازار عرضه نمایند. بنابراین به عنوان خریدار کالاهای دارای ارزش مالی بالا بهتر است از جاهای معتبر این قبیل کالاها را خریداری نمایید.

پرداخت بیعانه

در هنگام خرید کالا از پرداخت هر گونه وجه تحت عنوان بیعانه و یا رزرو کانال جددا خودداری کنید. در معاملاتی که مبیع بلافاصله پس از عقد تسلیم مشتری نمی شود، خواه مبیع کلی باشد یا عین خارجی، در عرف معاملات معمول است که مشتری قسمتی از ثمن را به عنوان بیعانه به بایع می پردازد و قرار می دهند که بقیه آن را در موقع تسلیم مبیع به مشتری تأدیه نماید.

در قانون مدنی ایران مقررات مخصوصی راجع به بیعانه وجود ندارد و طبق قاعده حقوقی در صورتی که به جهتی از جهات معامله منحل شود، اگر چه مشتری بقیه ثمن را در موعد تأدیه نکرده باشد، بیعانه باید به مشتری مسترد گردد.

معاملات مجازی

معاملات مجازی
معاملات مجازی

امروزه بخشی از معاملات در فضای مجازی صورت می گیرد. در صورت امکان، بهتر است که معاملات در محل و با حضور طرفین معامله صورت گیرد.

از ارسال تصویر کارت بانکی خودداری نمایید

فروشندگان کالا برای واریز وجه کالا، شماره کارت خود را اعلام نمایند و از ارسال تصویر و سایر اطلاعات مندرج بر روی کارت خودداری به عمل آورند زیرا احتمال سوء استفاده از کارت بانکی آنان متصور می باشد.

استعلام و نقد کردن چک

بهتر است معاملاتی که همراه با دریافت چک صورت می گیرد، در ساعات کاری بانک ها باشد تا امکان استعلام و نقد کردن آن ها وجود داشته باشد.

خرید و فروش انواع کالا

استعلام و نقد کردن چک
استعلام و نقد کردن چک

در سایت ها با حجم وسیعی از معاملات و خرید و فروش انواع کالا مواجه هستیم بنابراین احتمال بارگذاری و فروش قطعات خودروهای سرقتی در بستر سایت های خرید و فروش کالا وجود دارد، بنابراین باید مراقب باشید و از سرقتی نبودن کالا مطمئن شوید و سپس اقدام به خرید نمایید.

استعلام چک، بهترین روشی است که به وسیله آن می توانیم از پاس شدن چک دریافتی مطمئن شویم.  در خرید و فروش انواع کالا و سایر معاملات هنگام دریافت شدن چک باید از ۲ مورد مطمئن شوید:۱- خوش حسابی صادرکننده آن: یعنی فرد از سابقه خوبی برخوردار باشد و دارای چک برگشتی و مواردی از این دست نباشد. ۲- سرقتی/مفقودی نبودن آن: پس از دریافت چک از سرقتی نبودن آن مطمئن شوید. یکی از مخاطراتی که معامله با چک را همواره مشکل می سازد، سرقتی یا مفقودی بودن چک دریافتی است که ممکن است استعلام صیاد یک چک سفید باشد ولی چک سرقتی یا مفقودی باشد.

سامانه صیاد، این امکان را برای گیرندگان چک فراهم نموده است که وضعیت صادر کننده چک را در نظام بانکی ارزیابی کنند. به کمک این سامانه می‌توانید با استفاده از استعلام صیاد از خوش حسابی صادر کننده‌ی چک مطلع شوید و با خیال راحت معامله کنید.

 

 

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط 0 / 5. تعداد: 0

اولین نفری باشید که رای میدهید.