5 درس از جورجیو آرمانی یکی از موضوعات جذاب برای علاقمندان به دنیای مد و فشن به شمار می رود. در این مقاله با ما همراه باشید، در ادامه یک بیوگرافی از زندگی این طراح معروف لباس ایتالیایی، فراز و نشیب های زندگی اش و چگونگی ورود وی به دنیای مد ارائه می گردد. سپس به توضیحاتی پیرامون مطالبی که وی تحت عنوان 5 درس بزرگ منتشر نموده است، می پردازیم.

جورجو آرمانی کیست؟

جورجیو آرمانی را با طراحی های بی نظیر پوشاک مردانه می شناسند. این طراح لباس سرشناس ایتالیایی در آستانه قرن بیست و یکم به یکی از موفق ترنی طراحان دنیا تبدیل شد. جورجیو در 11 ژوئیه سال 1934 در پیاچنزا ایتالیا به دنیا آمد. خواهر و برادر وی، روزنا آرمانی و سرجو آرمانی بودند. جورجیو آرمانی بارها در مصاحبه هایش به وضعیت مالی خانواده اش اشاره کرده است که آنها فقیر بوده اند و زندگی سخت و دشواری را سپری می کردند. وی در زمینه پزشکی و عکاسی فعالیت های مختصری دارد و پس از اتمام خدمت نظام وظیفه بر طور اتفاقی وارد دنیای مد شد.

راه اندازی برند

برند جورجیو آرمانی

جورجیو آرمانی در دهه 40 و در سال 1974 کمپانی خود را تأسیس نمود و سپس در سال 1975 برند خود را راه اندازی کرد و با گالئوتی شریک شد. قبل از هر چیز وی زمان زیادی را صرف آموختن و یادگیری انواع طراحی و منسوجات و هر آنچه که لازم بود، نمود.

چگونگی ورود جورجیو آرمانی به دنیای مد

بیگرافی و 5 درس از جورجیو آرمانی یکی از موضوعات جذاب و جالبی است که در این مقاله پیرامون آن توضیحاتی ارائه می گردد. این طراح بزرگ زمانی بدون آنکه تجربه ای در زمینه طراحی لباس داشته باشد در سال 1950 به عنوان دستیار خریدار در فروشگاه بزرگ La Rinascente در میلان استخدام شد. در سال 1961 نینو سروتی متوجه او شد و او را به عنوان طراح برند جدید لباسش، استخدام کرد.

بنابراین در سال 1964 به عنوان طراح پوشاک مردانه نینو کروتی هیتمن مشغول فعالیت بود. سال 1974 تلاش های بی وقفه او به ثمر نشست به طوری که وی توانست نخستین برند لباس مردانه را معرفی نماید. دیری نپایید که وی موفق به معرفی اولین کالکشن و مجموعه لباس زنانه شد. طراحی های بی نظیر جورجیو آرمانی به عنوان یک تغییر بزرگ در کمد لباس زنان نام گرفت چون وی لباس زنان را به سمت و سوی طرح های جدید، رنگ های جذاب و شاد و همچنین سبک های جدید سوق داد.

طراحی پوشاک جوان پسند

طراحی پوشاک جوان پسند

اوایل دهه هفتاد برای طبقه متوسط و پایین جامعه خرید پوشاک اوت کوتور میسر نبود بنابراین جورجیو آرمانی تلاش کرد تا برای نسل جوان طرح های خاص و شیک خلق نماید. جورجیو آرمانی در سال 1978 با “گروپو فینانزارو تسیل” قرارداد جدیدی بست که به موجب آن امکان تولید پوشاک آماده و لوکس در یک محیط تولیدی فراهم شد. اوت کوتور عبارتی فرانسوی است که به معنای “دوخت در سطح بالا” است. اوت کوتور به ایجاد پوشاک و لباس های انحصاری در دنیای مد گفته می شود.

طراحی لباس برای بازیگران

جورجیو آرمانی تا سال 1980 آنطور که باید، شناخته نشد ولی وی به طراحی لباس برای بازیگران فیلم های سینمایی امریکایی روی آورد. به عنوان مثال در فیلم ژیگولوی آمریکایی، بازیگر معروف فیلم به نام “ریچارد گی یر” لباس طراحی شده توسط جورجیو آرمانی را پوشیده بود. این موضوع باعث شد تا برند جورجیو آرمانی در مرکز توجه قرار گیرد تا جایی که وی برای بازیگران سریال جنایتکاران میامی، لباس طراحی نمود.

بنابراین با این اتفاق محبوبیت برند آرمانی در آمریکا و کل جهان چند برابر افزایش پیدا کرد. جورجیو آرمانی در طی سال های فعالیتش لباس های بیش از 100 فیلم را طراحی کرد. آوازه کت و شلوارهای خوش دوخت و جوان پسند آرمانی در تمام آمریکا پیچید. بعدها جورجیو آرمانی اقدام به افتتاح فروشگاه هایی نمود که قیمت لباس های این برند در آنجا نسبت به بازار پوشاک، ارزان تر عرضه می شد.

محبوبیت برند جورجیو آرمانی

در اوایل دهه 80 میلادی کمپانی آرمانی موفق شد یک قرارداد با ال اورال امضا کند تا ادکلن تولید کند. پس از امضای این قرارداد، جورجیو آرمانی خط تولید آرمانی جونیور، آرمانی جینز و امپریو آرمانی را راه اندازی کرد. سپس در سال 1982، خط تولید لباس زیر، لباس شنا و اکسسوری آرمانی را افتتاح نمود.

جورجیو آرمانی تصمیم گرفت از تبلیغات گسترده استفاده کند. بنابراین از بیلبوردهای عظیم خیابانی و تبلیغات تلویزیونی و یک مجله خانگی برای تبلیغات بهره گرفت.

در سال 1982 تصویر جورجیو آرمانی بر روی مجله تایمز نقش بست. وی بعد از کریستین دیرو، دومین طراح مدی بود که تصویرش در این مجله درج می شد. این موضوع به شهرت و محبوبیت جورجیو آرمانی و شناخت رسمی وی کمک شایانی کرد.

محبوبیت برند آرمانی

اواخر دهه 80 مصادف شد با محبوبیت روزافزون برند جورجیو آرمانی؛ تا جایی که تاجران رویای پوشیدن کت و شلوارهای آرمانی را داشتند به عبارت دیگر، کت و شلوارهای برند آرمانی به عنوان نماد موفقیت معرفی شده بود. در سال 1985 جورجیو آرمانی شریک تجاری و همکار صمیمی خود یعنی گالئوتی را به خاطر بیماری ایدز از دست داد. بخاطر این موضوع جورجیو آرمانی علاوه بر طراحی لباس، مدیریت اجرایی کسب و کار کمپانی خود را به دست گرفت.

شعبه آرمانی ژاپن

جورجیو آرمانی قبل از ورود به دهه نود شعبه آرمانی ژاپن و یک خط تولید عینک دودی، یک خط تولید جوراب و چندین خط تولید پوشاک بیسیک مردانه و زنانه را برای آمریکا راه اندازی نمود. با ورود به دهه نود برند جورجیو آرمانی طیف گسترده ای از محصولات را به زیرمجموعه خود افزود. تولید و طراحی لباس های ورزشی، انواع عینک، لوازم منزل و اکسسوری های جدید بخشی ازمحصولات چندین خط تولید جدید بود.

کمپانی جورجیو آرمانی

کمپانی آرمانی
کمپانی آرمانی

اواخر دهه 1990 برای جورجیو آرمانی سال های موفقیت و درخشش بود. چون وی در کارنامه فعالیت های خود بیش از 200 فروشگاه لباس در سرتاسر جهان را افتتاح نموده بود و همچنین در سال 2000 میلادی بخشی جدید با عنوان لوازم آرایشی را راه اندازی نمود. فروش سالیانه برند وی چیزی حدود 2 میلیارد دلار شد. جورجیو آرمانی در همین سال اقدام به فعالیت های سرمایه گذاری نمود به طوری که با فروش سهام و همکاری با تولیدکننده های جدید سعی نمود نظارت خود را بر کیفیت و توزیع محصولات بیشتر نماید.

ساخت هتل های لوکس

در سال 2010 جورجیو آرمانی اولین هتل خود را در دوبی افتتاح نمود سپس وی به ساخت هتل های مختلف در کشورهای مختلف مشغول شد. وی با راه اندازی این کسب و کار جدید تجارت و توسعه امپراطوری آرمانی را به جهان نشان داد. جورجیو آرمانی دومین هتل خود را در میلان افتتاح نمود.

سبک خاص و متفاوت طراحی پوشاک

یکی از رموز موفقیت برند جورجیو آرمانی، سبکی متفاوت و در عین حال ساده بود که در طراحی و تولید پوشاک مورد استفاده قرار می گرفت. آرمانی همواره تلاش می کرد تا طراحی محصولات را مطابق با نیازها و سلیقه های افراد جامعه در نظر بگیرد. به عنوان مثال جورجیو ارمانی در سال 1976 اولین کت های بدون آستر و اتو نشده مردانه را به دنیای مد معرفی نمود. او هدفش از این مدل طراحی این بود که هزینه های تولید را پایین بیاورد.

همچنین جورجیو آرمانی با معرفی این مدل لباس، توانست جایگزینی برای سبک سنتی خیاطی انگلیسی ارائه دهد. ترکیب این نوع لباس یک ترکیب کاملا مبتکرانه و جدید بود که تلفیقی از لباس رسمی و شیک را با لباس ورزشی و راحت به تصویر کشیده بود.

جورجیو آرمانی در طراحی های بی نظیر و فوق العاده اش به فراتر از مد روز نگاه می کرد و وی معتقد بود که خلق پوشاک برای بهبود شخصیت شخصی که آن را می پوشد، طراحی شده است.

جملات کوتاه از جورجیو آرمانی

به نظر جورجیو آرمانی خرید کفش ارزان قیمت یک خرید به صرفه نیست. چون پایه و اساس کمد لباس هر شخص، کفش می باشد. جورجیو آرمانی معتقد بود که جذابیت یک حالت ذهنی است تا یک حالت فیزیکی.

جورجیو نظر متفاوتی نسبت به عطر داشت. او عطر را بیشتر از یک رایحه می دانست و بارها بیان می کرد که عطر برای وی جنبه ای عرفانی دارد. همچنین جورجیو آرمانی برای افرادی که در خرید لباس خیلی سخت گیر هستند توصیه ای دارد، به نظر جورجیو هنگام خرید لباس سخت گیر نباشید چون افراد شیک پوش در این مورد اصلا به خود زحمت نمی دهند.

نشان بزرگ شوالیه

اخیرا در یک مراسم خصوصی، بالاترین افتخار غیرنظامی ایتالیا، نشان صلیب بزرگ شوالیه، به جورجیو آرمانی اهدا شد. این طراح 87 ساله ایتالیایی به خاطر خدماتش به مد و هنر این افتخار را دریافت کرد و این جایزه به عنوان قدردانی از فعالیت تقریبا 60 ساله آرمانی در ایجاد یکی از شناخته شده ترین برندهای لوکس در جهان بود.

پنج درس از جورجیو آرمانی (پادشاه مد) که می توانیم بیاموزیم، چیست؟

پنج درس از جورجیو آرمانی

1_ با خودتان صادق باشید

در 5 درس از جورجیو آرمانی به پیشنهادات و توصیه های وی اشاره می گردد. به عنوان مثال وی توصیه می کند که تلاش برای راضی کردن دیگران بیهوده است و وفادار بودن به فلسفه و دیدگاه خود بسیار حیاتی تر است. گاهی اوقات، آرمانی انتقادهایی را دریافت می کند که مجموعه هایش یکنواخت شده اند. با این حال، آرمانی مدعی است که “کارها را به روش خودش انجام می دهد”

او همچنین می گوید که مهم است که “سخت تر کار کنید، به ایده های خود ایمان داشته باشید، سپس کمی سخت تر کار کنید و به اوج خواهید رسید. حتی اگر به اوج نرسیدید، جای نگرانی نیست. صادق بودن با خود بهترین پاداش است”.

2_ هیچ وقت دیر نیست

درس نهایی در اینجا این است که هر چه که باشد، هیچ وقت برای شروع دیر نیست_ می توانید در نهایت صاحب یک برند مد لوکس چند میلیارد دلاری و یکی از تأثیرگذارترین طراحان عصر مدرن شوید.

3_ روی مد بی انتها و راحت سرمایه گذاری کنید

آرمانی هشدار می دهد: ” افول سیستم مد، همانطور که می دانستیم، زمانی آغاز شد که تجمل گرایی از روش های مد سریع استفاده کرد. او معتقد است که ” تجمل نمی تواند و نباید سریع باشد”، نه تنها به دلیل بحران آب و هوای فعلی، بلکه به دلیل عدم رعایت اصول اخلاقی در تولید فست مد.

علاوه بر این، برند آرمانی مینیمالیسم را بر ماکسیمالیسم به عنوان مبنای سبک خود می پذیرد و به این ایده اعتماد می کند که ” کمتر بهتر است و ظرافت جاودانه شکلی از رادیکالیسم ملایم است. پادشاه جورجیو جایگاه خود را در تاریخ مد با پایبندی به یک اصل برای بیش از 40 سال تثبیت کرد: ” قانون تجمل اضافه کردن نیست، بلکه حذف کردن است”.

4_ در نتیجه سختی ها قوی تر می شوید

5 درس از جورجیو آرمانی؛ جورجیو آرمانی در طول جنگ جهانی دوم زندگی می کرد و به یاد می آورد که ” نه پولی بود و نه چیزی برای خوردن” پدرش نیز برای مدتی به اتهام کار برای دولت فاشیست زندانی بود.

کاهش بینایی جورجیو آرمانی

بدتر از همه این بود که او در نه سالگی یک گلوله منفجر نشده را کشف کرد. باروت شعله ور شد و جورجیو کاملا سوخت. او در خطر از دست دادن بینایی خود قرار داشت و مجبور شد به مدت 20 روز در یک اتاق سایه با هر دو چشم بسته دراز بکشد. در کمال تعجب، او نجات پیدا کرد. با این وجود او بارها بیان کرد که چشمانش دیگر هرگز به خوبی قبل نشد.

در سال 1980 سرجیو گالئوتی، شریک تجاری و شخصی او، پنج سال پس از تأسیس شرکتش، بر اثر ایدز در گذشت و این ضربه ای ویرانگر برای طراح بود. در نتیجه بسیاری از همکاران آرمانی شرکت را ترک کردند و معتقد بودند که او نمی تواند به تنهایی کارها را ادامه دهد. با همه این مشکلات، به طرز شگفت انگیزی هیچ یک از این مشکلات مانع از به شهرت رسیدن آرمانی نشد.

5_ آینده مد در فراجهان است

5 درس از جورجیو آرمانی؛ اگر چه جورجیو آرمانی معتقد است که ” مد نمی تواند مدت زیادی در یک فرم منحصرا مجازی زنده بماند” این بدان معنا نیست که او در فضای مد دیجیتال پیشگام نبوده است.

آرمانی در سال 2007 مجموعه بهار و تابستان خود را به صورت زنده از طریق اینترنت پخش کرد. علاوه بر این، جورجیو آرمانی تصمیم گرفت مهمانان را به نمایش لباس زنانه خود در فوریه 2020 با توجه به همه گیری دعوت کند. در طول این مدت چیزهای زیادی تغییر کرده است اما یک چیز که همیشه صادق است  این است که ” رسانه های دیجیتال به یک انتقال دهنده کلیدی مد تبدیل شده اند” . جورجیو آرمانی معتقد بود که هیچ چیز واقعا قابل مقایسه با حضور در سالن های مد نیست.

#جورجیو آرمانی #طراح سرشناس ایتالیایی #بیوگرافی جورجو آرمانی

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط 0 / 5. تعداد: 0

اولین نفری باشید که رای میدهید.