5 مرحله تغییر فرهنگ مد موضوعی است که در این مقاله به آن می پردازیم. صنعت مد به عنوان یک صنعت سرگرم کننده و جذاب و در عین حال پرطرفدار، دارای اعضای سرشناس و معروفی همچون لویی ویتون بود. طراحان معروفی که مد مناسب و ترکیبی از مد و موسیقی را به این صنعت تقدیم نمودند. سلیقه و اشتیاق طراحان برای تکامل باعث شده است تا در زمان محدودمان روی زمین با چشمانی تازه به چیزها نگاه کنیم.

مد چیست؟

مد چیست؟
مد چیست؟

واژه مد در لغت به معنای اسلوب، روش، سلیقه و شیوه است. مد همان روش های موقتی است که براساس ذوق و سلیقه افراد یک جامعه شکل می گیرد و می تواند تمام زوایای زندگی افراد، شکل لباس پوشیدن، معماری و دکوراسیون منزل و حتی معاشرت افراد با یکدیگر را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین مد به عنوان تغییرات ناگهانی در جوامع باعث گرایش افراد به بروز یک رفتار، مصرف کالایی خاص و همچنین در پیش گرفتن سبک منحصر به فرد و خاصی در زندگی می شود.

مد همان تغییراتی است که به صورت روزمره با آن ها سروکار داریم. تغییراتی که در پوشش، آیین و رسوم یک جامعه ایجاد می شود. یکی از مولفه های رایج مد، تغییر می باشد. این تغییر در دنیای موسیقی، کتاب، تلویزیون و فیلم زندگی انسانها را احاطه کرده است.

اگر نگاهی به گذشته بیندازیم متوجه می شویم که گاهی رفتار یک هنرپیشه در فیلم و طرز پوشش وی یا حتی عینک آفتابی و سیگار کشیدنش تا مدتها بر روی افراد جامعه اثر گذاشته است به این صورت که بیشتر افراد سعی می کنند از آن سبک پوشش و از آن مدل عینک آفتابی و حتی از آن مارک سیگار استفاده کنند. بنابراین فروش این نوع محصولات با افزایش تقاضا در بازار، روند صعودی به خود می گیرد. این موضوع مصداق بارز مد در جامعه و تغییرات همراه با آن است.

افراد تأثیرگذار در روند مد

پدیده مد در طول تاریخ بشر بوده است. آراستگی و مدگرایی منحصر به جوامع کنونی نیست بلکه طبق تحقیقات تاریخی، در تمام ادوار تاریخی پدیده مد حضور داشته و آگاهانه و در چهارچوب های فکری و اعتقادی مختص زمان خود، صورت گرفته است. مد یک مقوله ساده نیست بلکه در پس هر تغییر، تحولاتی نیز به وقوع می پیوندد. سلبریتی ها، چهرهای معروف جامعه، سیاستمداران و … می توانند در ایجاد این تغییرات سهم بزرگی داشته باشند. مد برای جذاب نگه داشتن زندگی ضروری می باشد. تغییراتی که زندگی را از حالت سکون خارج می سازد و به عبارت دیگر به زندگی رنگ و بوی حرکت و جهت می دهد.

تنوع و جذابیت؛ پیام مد

تنوع و جذابیت پیامد مد
تنوع و جذابیت پیامد مد

تنوع با تغییرات مد ایجاد می شود و یک نوع سرزندگی را برای افراد به ارمغان می آورد. البته نباید فراموش کرد که در پیروی از مد بهتر است که تعادل را لحاظ نمود. شرکت هایی که در مجموعه بزرگ صنعت مد مورد پوشش قرار گرفته اند همواره به دنبال برآورده نمودن خواسته های مصرف کنندگان می باشند.

مصرف کنندگان نوجوان و جوانان همواره سعی داشته اند خود را با آخرین تغییرات مد وفق دهند و به روز و امروزی جلوه نمایند. مد به همه جوانب زندگی نفوذ پیدا کرده است از سبک لباس پوشیدن، نحوه آرایش، انتخاب کیف و کفش، مدل لوازم و مبلمان خانه و… به عبارت دیگر مد تمایل به گسترش جهانی دارد.

مد و شبکه های اجتماعی

تلویزیون یکی از ابزارهای موثر در گسترش مد به شمار می رود. البته امروزه شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک و اینستاگرام تغییرات لحظه ای مد را در دسترس افراد قرار می دهد. بنابراین جوانان از روند مد آگاهی پیدا می کنند و همواره سعی دارند با تغییرات مد همراه شوند.

مد و ثروت

امروزه از صنعت مد به عنوان یک منبع قوی در تجارت نام برده می شود. صنعت مد تغییرات زیادی را به دنبال داشته است که بخش اعظمی از این تغییرات در حوزه پوشاک بوده است. جوانان امروزه مشتاق زیبا بودن و جذاب بودن هستند بنابراین همواره دوست دارند که در مرکز توجه قرار بگیرند و از طریق مد بتوانند با سایر مردم جهان ارتباط برقرار کنند. بسیار از جوانان تمایل دارند وارد این حوزه شوند و به عنوان یک طراح قابلیت ها و خلاقیت های خود را به نمایش بگذارند.

لویی ویتون

برند لویی ویتون
برند لویی ویتون

برند لویی ویتون یکی از برندهای لوکس در سراسر جهان است که نزدیک به یک و نیم قرن قدمت دارد. این برند با محصولات چرمی اش شناخته شده است. محصولات این برند شامل کالاهای چرمی، کیف دستی، کفش، جواهرات و بسیار از کالاهای لوکس و لاکچری می شود.

ویرجیل آبلو، مدیر هنری لویی ویتون، که اغلب از او به عنوان طراح مد و کارآفرین آمریکایی قرن یاد می شود، در 28 نوامبر 2021 در گذشت. ویرجیل آبلو، پس از طی یک دوره بیماری بر اثر نوع نادری از سرطان درگذشت. بنابراین، صنعت مد یکی از ارزشمندترین اعضای خود را از دست داد. وی پس از 41 سال زندگی، با مرگ خود روز بسیار غم انگیزی را برای صنعت خلاق مد به وجود آورد. 5 مرحله تغییر فرهنگ مد از جمله دستاوردهای مهم و ارزشمند ویرجیل آبلو بود که به دنیای مد تقدیم نمود.

ویرجیل آبلو

ویرجیل آبلو
ویرجیل آبلو

یکی از گفته های ویرجیل آبلو؛ احساس می کنم که دارم چیزهایی را کشف می کنم، اما هنوز احساس نمی کنم که کامل شده ام، هنوز احساس می کنم که کارآموز هستم. این فرد 41 ساله 5 مرحله تغییر فرهنگ مد را به صنعت مد تقدیم نمود که تغییرات چشمگیری را برای آینده مد در پی داشت.

لباس های خیابانی

لباسهای خیابانی
لباسهای خیابانی

در 5 مرحله تغییر فرهنگ مد توسط ویرجیل آبلو می توانیم به لباس های خیابانی وی اشاره کنیم. ویرجیل آبلو، به خاطر ترکیب های پیشگامانه اش از لباس های خیابانی و لباس های مد بالا که او را به یکی از مشهورترین سلیقه سازان در مد و فراتر از آن تبدیل کرده بود، شهرت داشت. ویرجیل ابلو، وقتی بزرگ شد نمی دانست که می خواهد چه کاری انجام دهد تا اینکه تصمیم گرفت در کلاس تاریخ هنر در دبیرستان کاتولیک بویلان شرکت کند.

این به او ایده داد تا از هنر به عنوان  نوعی نوآوری و بیان خلاق استفاده کند. از آن زمان، ویرجیل آبلو هنر را در همه اشکال آن قدردانی کرد و این اجازه را داد تا خلاقیت وی در زمینه هایی پیرامون توانایی فرهنگی او جریان یابد.

یک طراح خلاق

یک طراح خلاق
یک طراح خلاق

همچنین وی پروژه ها، مشارکت ها و کاوش های متعددی را در تقاطع های مد،  هنر، طراحی و معماری آغاز کرد که این طراح را به یکی از خلاق ترین خلاقان دهه تبدیل کرد. این شامل یک نمایشگاه هنری انفرادی، طراحی لباس های خیابانی و مبلمان، جلد آلبوم، میکسرهای موسیقی و همچنین طرح های او بود که نگاه ما به لباس های خیابانی و مد را تغییر داد.

او بیش از ده سال روی پروژه های خلاقانه زیادی با “کانیه وست” کار کرده است و در سال 2013 برند مد خود را به نام off_ white tm راه اندازی کرد. لباس های او توسط بسیاری از افراد مشهور از جمله ریحانا، بیانسه، دریک، نیکول کیدمن، جیجی حدید، جاستین بیبر و بسیاری دیگر پوشیده شده است.

مدیر هنری

مدیر هنری
مدیر هنری

تا زمانی که در سال 2018 نقش خود را به عنوان مدیر هنری خط تولید لباس مردانه لویی ویتون به دست آورد، همه چیز برای پدیده مد تغییر کرد. وی در یکی از سخنرانی هایش اینچنین گفته است که: “برای من افتخار است که سمت مدیر هنری مردانه لویی ویتون را بپذیرم. من می دانم که میراث و یکپارچگی خلاقانه نسل های قبل الهام بخش من برای کارهای کلیدی هستند و من به دنبال ارجاع به هر دوی آنها و در عین حال موازی سازی با دوران مدرن هستم”.

موفقیت های بی نظیر ویرجیل آبلو

موفقیت های هنری
موفقیت های هنری

این حرکت تاجگذاری، برای اولین بار در مورد مدیر خلاق آمریکایی آفریقایی تبار و یکی از طراحان سیاه پوست موفق در کل صنعت مد به وقوع پیوست. افراد زیادی با این استعداد نمی توانند چنین سبک زندگی پر مشغله ای را متعادل کنند، اما ویرجیل آبلو رویاهای دیگری در ذهن داشت. به گفته وی” از دیدگاه من، من سعی دارم برای یک نسل فعالیت داشته باشم و هر نسلی طراحانی دارد که با آن همراهی می کنند. من فقط می خواهم برندی را راه اندازی کنم که الهام بخش باشد و به سمت جوانی حرکت نماید.

همچنین…

ویرجیل آبلو چشم انداز فرهنگی مد را متحول کرد. با وجود اینکه وی به کالج رفت و دو مدرک کسب نمود، یکی در مهندسی عمران از دانشگاه ویسکانسین_ مدیسون و یک مدرک کارشناسی ارشد در معماری از موسسه فناوری ایلینوی، بنابراین او هرگز هیچ آموزش رسمی در زمینه مد یا طراحی دریافت نکرده بود.

او تا حد زیادی از شهود خود پیروی می کند که چه چیزی طراحی را برجسته می کند. یکی از اولین تجربیات فرهنگی او زمانی رخ داد که او به فکر طراحی لباس افتاد.

بوتیک لباس خیابانی

بوتیک لباس خیابانی  Ablohرا در سال 2012 راه اندازی کرد. وی با این ایده انقلابی نحوه خرید و دیدن پیراهن های قدیمی و صرفه جویی در خرید را تغییر داد که قبلا هرگز رخ نداده بود.

پیراهنی به نام PYREX

PYREX
PYREX

ویرجیل آبلو پیراهنی به نام PYREX پوشید و سپس لوگوی چاپ شده با صفحه نمایش را در پشت vision اضافه کرد و آنچه را که زمانی قدیمی و ناخواسته بود به چیزی جدید و مد روز و منحصر به فرد تبدیل کرد. با این موفقیت بزرگ، وی تصمیم گرفت شرکت را مدتی تعطیل نماید و سپس به دنبال تغییر نام تجاری شرکت بود.

“ویرجیل آبلو” و “کانیه وست” دست به دست هم بدهند آبلو یکسال پس از پایان دوره کارآموزی در سال 2009، “کانیه وست” را به عنوان مدیر خلاق آژانس

رسمی خود استخدام کرد. آبلو بر طراحی صحنه، موزیک ویدیوها و طراحی های کانیه وست نظارت داشت و انقلابی در آن ایجاد نمود. آبلو به کانیه وست دستور داد تا فهرستی از آلبوم های افراد مشهور همچون نیکی مانژ را ایجاد نماید. آبلو حال و هوای استودیو را عوض کرده بود چون وی می توانست چیزی همچون مکتب قدیمی فندی را خلق نماید.

همکار آبلو با ریمووا

ریمووا یکی از شرکت هایی بود که در زمینه تولید چمدان فعالیت داشت. آبلو وارد این شرکت شد تا با مهارت هایش در طراحی هوشمندانه، بتواند دیدگاه افراد را نسبت به لوازم جانبی سفر متحول نماید. در نهایت همکاری آبلو و شرکت ریمووا باعث شد تا یک خط تولید کاملا متمایز از چمدان های مسافرتی ایجاد و راه اندازی شود.

آبلو در طراحی این چمدان از نظرات کاربران استفاده نمود و مین موضوع باعث شکل گیری انقلابی در ساخت چمدان های مسافرتی شد. این چمدان ها به یک اثر هنری تبدیل شدند و در سال 2018 مورد استقبال گسترده ای قرار گرفتند.

خط تولید مبلمان IKEA

IKEA
IKEA

یکی از هیجان انگیزترین همکاری ویرجیل آبلو با شرکت IKEA بود. این شرکت مبلمان سوئدی از ایده ها و طراحی های آبلو استقبال نمود. وی با همکاری این شرکت سبکی چشمگیر را به وجود آورد که طیف وسیعی از اشیاء روزمره _ از ساعت گرفته تا صندلی را پوشش می داد. آبلو از طرح های MARKERAD استفاده نمود. طرح های مینیمالیستی کلاسیک این طراح بزرگ ایده ای برای کارهای آبلو بود.

طرح های آبلو یک حس کنایه ای و هنرمندانه به اشیاء می داد به این صورت که برای افرادی که سعی می کنند خانه ای شیک و تازه داشته باشند، یا خانه قدیمی خود را تغییر دهند، یک سبک و تحول عالی محسوب می شد.

ویرجیل آبلو و دنیای موسیقی

ویرجیل آبلو و دنیای موسیقی

5 مرحله تغییر فرهنگ مد از ویرجیل آبلو شامل تغییراتی است که علاوه بر دنیای مد در دنیای موسیقی نیز به وجود آورد. همکاری آبلو با دی جی فلت آبلو همواره عاشق موسیقی وآهنگ بود بنابراین در نوجوانی به عنوان دی جی در شیکاگو شروع به کار کرد. این تجربه باعث شد تا بعدها وی با یکی دیگر از دی جی ها همکاری نماید و میکس تیپ هایی را برای استفاده در یکی از نمایش های هفته مد پاریس خود بسازد. او همچنین تعدادی آلبوم نمادین طراحی نمود.

این هنرمند با ترکیب جنبه های فنی مختلف در یک میکس، موسیقی را متحول کرد و به نمایش های خود در سراسر جهان فرصتی داد تا صداهای چند رسانه ای را به بینش خلاقانه اش برانگیزاند. صنعت پوشاک و همچنین صنعت مد با وجود طراحان نسل جدید آینده ای روشن و همچنین سرشار از تغییرات به دنبال خواهد داشت.

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط 0 / 5. تعداد: 0

اولین نفری باشید که رای میدهید.