آیا با واژگانی مانند استوک یا اوتلت و تاناکورا آشنایی دارید؟ در این مقاله می خواهیم تعریفی کلی در مورد این واژگان ارائه دهیم. همچنین در مورد 1+5 تفاوت استوک ، اوتلت (outlet) با تاناکورا مطالبی را بیان می کنیم. مطالبی که می تواند برای افرادی که در کل با این واژگان آشنایی ندارند و همچنین کسانی که در کار این گونه لباس و پوشاک هستند بسیار کارآمد است.

همه ی مردم دوست دارند که لباس های باکیفیتی را برای خود و عزیزانشان تهیه کنند. لباس هایی که علاوه بر کیفیتی عالی الیاف و مواد به کار رفته در آن از قیمت مناسبی هم برخوردار باشند. لباسی هایی که جزو برندهای درجه یک دنیا باشند.

البته که با توجه به شرایط اقتصادی پیش آمده در سراسر دنیا و به خصوص در کشور ما، قدرت خرید مردم تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده است. به همین خاطر مردم نمی توانند لباس های دلخواه خود را تهیه کنند، چرا که این لباس ها قیمت های بسیار بالایی دارند و به همین خاطر فرد مجبور است لباس بی کیفیتی را تهیه کند که این موضوع هم خود به ضرر آن فرد است. به این خاطر برای او یک زیان محسوب می شود چرا که الیاف کالایی که استفاده می کند کیفیت مناسبی ندارد و به همین دلیل زود دچار ساییدگی و پوسیدگی می شود.

در این میان لباس هایی با عنوان استوک ، اوتلت (outlet) و تاناکورا مطرح می شود. لباس هایی که ویژگی های مورد پسند بسیاری از افراد جامعه حتی بیشتر افراد کم درآمد را دارند.

تعریف

استوک

تعریف-استوک
تعریف-استوک

واژه ی استوک برخلاف تاناکورا یک واژه ی انگلیسی است. این واژه در زبان انگلیسی دارای چندین معنی در زبان فارسی است که نزدیکترین معنی به آنچه که مربوط به حیطه ی کاری ما است واژه ی انبارسازی و ذخیره سازی است. اما منظور از این معانی چیست و چه ارتباطی با پوشاک دارد؟

برخی از تولیدکنندگان پوشاک و بنگاه های تولیدی بعد از تولید لباس و پوشاک و عرضه ی آن به فروشگاه ها متوجه این نکته می شوند که محصولاات تولیدی آن ها بیش از مقدار مورد نیاز بازار است به همین خاطر آن را به انبارها انتقال می دهند و به اصطلاح آن را استوک یا اوتلت (outlet) می کنند. این محصولات در انبار ذخیره سازی می شوند.

در برخی موارد هم مسئله ی استوک و اوتلت (outlet) به این گونه است که فروشگاه های ارائه دهنده ی محصولات به دلایلی نمی توانند برخی از محصولات خود را به اتمام برسانند. یکی از دلایلی که می تواند به آن اشاره کرد از مد افتادن آن لباس در آن بازه و برهه ی زمانی است که باعث به فروش نرسیدن محصول می شود.

همچنین خارج شدن از فصل لباس مورد نظر هم می تواند یکی دیگر از این دلایل باشد، به عنوان مثال با فرا رسیدن فصل سرد لباس های متناسب با فصل گرم مانند تیشرت و شلوارک های ساحلی فروش خود را از دست می دهند و ممکن است بعد از ارائه ی تخفیف توسط فروشگاه ها باز هم مقدار زیادی از آن به فروش نرسد به همین خاطر بعد از اتمام فرصت های تخفیف این فروشگاه ها هم محصولات خود را به انبارها می سپارند و همین موضوع باعث می شود این لباس ها استوک شوند.

هزینه ی بالای ذخیره سازی در انبار

هزینه ی بالای ذخیره سازی در انبار
هزینه ی بالای ذخیره سازی در انبار

از طرفی دیگر از آن جا که هزینه ی ذخیره سازی این محصولات در انبار برای تولیدکنندگان و همچنین فروشگاه ها بسیار زیاد و سرسام آور خواهد بود، پس این مجموعه ها هم باید در فکر رهایی و خلاصی از آن ها باشند تا بتوانند از هدر رفت سرمایه جلوگیری کنند.

فروش استوک به صورت تناژ

این مجموعه ها برای جلوگیری از هزینه های اضافی انبار کردن لباس های خود تصمیم به فروش آن به صورت تناژ به قسمت های دیگر دنیا می گیرند. در این میان می توان به کشورهایی مانند امارات متحده ی عربی، پاکستان و عراق فرستاده می شوند. البته یکی دیگر از مصرف کنندگان اصلی لباس های استوک کشور ایران است که معمولا اجناس آن بعد از ورود به کشورهایی که گفته شد به ایران وارد می شود.

البته این نکته را هم باید عرض کنیم که لباس های استوک در خود اروپا هم طرفداران بسیاری را دارد. در واقع این موضوع فقط مختص به کشورهای آسیایی نیست. رکود اقتصادی به وجود آمده در جهان باعث شده تا چنین لباس هایی در تمامی نقاط جهان طرفداران ویژه ی خود را داشته باشند.

تاناکورا

تاناکورا
تاناکورا

لباس های تاناکورا هم یکی دیگر از انواع لباس هستند که مانند لباس های استوک از کشورهای اروپایی و آمریکایی وارد دیگر کشورها می شوند. این لباس ها کارکرده هستند.

در خصوص لباس های تاناکورایی باید گفت که این لباس ها هم از بهترین برندهای دنیا هستند و برای افرادی که علاقه مند به برندهای درجه یک هستند، گزینه ی بسیار مناسبی هستند.

واژه ی تاناکورا اولین بار در شهرستان مهاباد در دهه ی 6 مورد استفاده قرار گرفت. این واژه از یک فیلم ژاپنی به نام سال های دور از خانه که گرفته شد که در آن فامیلی بازیگران اصلی در آن سریال تاناکورا بود. به همین خاطر با ورود این نوع پوشاک به این بازار این اسم را بر روی آن ها گذاشتند.

این لباس ها همانطور که عرض شد از برترین برندهای دنیا هستند. هر چند این نوع از لباس ها هم منتقدان خاص خود را دارند. منتقدانی که در بسیاری از مواقع از غیر بهداشتی بودن این نوع از پوشاک صحبت می کنند. البته ما در مقاله ای با عنوان تاناکورا چیست بیشتر در این مورد صحبت کردیم و نکات بسیار جذابی را هم در این باره قرار داده ایم که شما می توانید با مراجعه به آن این اطلاعات جالب را مطالعه بفرمایید.

تفاوت استوک ، اوتلت (outlet) با لباس های تاناکورا

تفاوت استوک ، اوتلت (outlet) با لباس های تاناکورا
تفاوت استوک ، اوتلت (outlet) با لباس های تاناکورا

در این میان برخی از افراد هستند که لباس های استوک (outlet) را با لباس های تاناکورا اشتباه می گیرند. در واقع پوشاک استوک به لباس های کاملا نو گفته می شود و همانطور که بیان شد این لباس جزو لباس هایی است که در تولیدی ها بیش از میزان مورد نیاز تولید شده باشند یا اینکه در فروشگاه ها به فروش نرسیده اند. اگر بخواهیم آن ها را دسته بندی کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  1. پوشاک استوک و اوتلت (outlet) کاملا نو هستند، در حالی که لباس های تاناکورا دست دوم هستند.
  2. لباس های تاناکورا دوره ی خود را در اروپا طی کرده اند در حالی که دوره ی پوشاک استوک هنوز باقی است.
  3. پوشاک استوک جزو لباس هایی است که در سال های اخیر و بعضا در همین سال هم در کشورهای مبدا مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که پوشاک تاناکورا لباس هایی هستند که متعلق به سال های گذشته است. لباس هایی که برخی از آن ها متعلق به بیش از 20 سال گذشته هستند.
  4. پوشاک تاناکورا معمولا دارای بو است و در برخی موارد باعث کدورت خاطر برخی از مشتریان و خریداران می شود. و همین مسئله هم باعث می شود مردم بیشتر به سوی لباس های نو که همان استوک است بیایند.
  5. لباس های استوک لیبل ها و در برخی موارد پک های اصلی خود را هم دارند که همین مسئله باعث می شود که فروش آن برای افرادی که آن را در فروشگاه های حضوری و مجازی خود می فروشند هم راحت تر باشد.

5+1. لباس های استوک را از این لحاظ که نو هستند می توان برای کادو و هدیه هم مورد استفاده قرار داد.

مزایای خرید لباس و پوشاک استوک

خرید لباس و پوشاک استوک دارای مزایای زیادی است که یکی از مهمترین آن خرید این نوع از لباس با قیمت هایی بسیار پایین تر از قیمت اصلی آن است. در برخی از موارد شما می توانید لباس های استوک را با قیمت یک دهم قیمت های اصلی آن خریداری کنید.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه چنین چیزی ممکن است و چگونه ممکن است که لباس های اروپایی را با قیمتی ارزان تر از قیمت اصلی آن خریداری کنیم. دلیل این موضوع همانطور که قبلا گفته شد به خاطر این است که این محصولات به صورت تناژ و بر اساس وزن آن ها به کشورهای دیگر فروخته می شود و همین مسئله تاثیر بسزایی در کاهش قیمت آن دارد. البته باید این مورد را هم بگوییم در این موارد تولیدی ها می خواهند که سریع برخی از هزینه های جانبی خود را جبران کنند و به همین دلیل آن را با قیمت های پایین به فروش می رسانند.

از دیگر مزیت های لباس های استوک پتانسیل فوق العاده ی آن برای فروش حتی برای افرادی است که می خواهند آن را برای در فروشگاه های مجازی به مشتریان ارائه دهند. از آن جا که این لباس ها نو هستند و متعلق به یکی دو سال اخیر هستند معمولا دارای بارکد های تشخیص اصل بودن هستند و از لحاظی دیگر می توان آن ها را برای نمایش در پیج و کانال های فروش هم قرار داد.

برندهای استوک در بازار تاناکورا

برندهای استوک موجود در بازار تاناکورا
برندهای استوک موجود در بازار تاناکورا

از جمله برندهای لباس استوک که می توان آن را در بازار بزرگ تاناکورا پیدا کرد می تواند به برندهای اچ اند ام، محصولات هلدینگ لیدل آلمان با تمامی زیرشاخه هایش و همچنین برند سی اند ای، برند کیابی، برند نکست، برند بوهو، برند جورج و دیگر برندها اشاره کرد.

این برند ها هرکدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که همه ی آن ها هم به صورت عمده و هم خرده در این بازار به مشتریان و خریداران عرضه می شوند.

خرید استوک

در خرید محصولات استوک باید به نکاتی توجه شود. چرا که ممکن است این مشکل پیش بیاید که برخی از افراد از قیمت برخی از استوک فروشان گلایه داشته باشند و بگویند که قیمت ها آن طور که در اینجا بیان شد ارزان نیستند.

برای پاسخ به این سوال باید عرض کنیم که شما بایستی به این نکته دقت کنید که از کجا لباس های خود را چه به صورت عمده و چه خرده برای مصرف شخصی خود خریداری می کنید.

همانطور که قبلا بیان شد لباس های استوک به صورت تناژ به کشورهای مختلفی فروخته می شود. برخی از عمده فروشان کالا را بدون واسطه خریداری می کنند و در نتیجه قیمت محصولات بسیار مناسب و پایین برای آن ها در می آید و برخی دیگر بعد از چند مرحله آن را تهیه می کنند و قطعا این مسئله باعث افزایش قیمت آن کالا می شود.

خرید استوک از مجتمع پوشاک امی

فروشگاه پوشاک استوک امی
فروشگاه پوشاک استوک امی

مجتمع پوشاک امی یکی از مجموعه هایی است که هم در ایران و هم در کشور عراق دارای شعبه است. این مجتمع با داشتن پرسنلی مجرب در تمامی بخش ها سعی در ارائه ی خدماتی کم نظیر در این حوزه دارد. این مجموعه محصولات خود را بدون واسطه و به طور مستقیم از کشور مبدا خریداری می کند و همین مسئله باعث تفاوت قیمت چشمگیری بین این مجموعه و بیشتر رقیبان می شود. اگر بخواهیم این موضوع را واضح تر بگوییم، تفاوت قیمت محصولات مجموعه ی امی با دیگر همکاران در حدی است که در برخی مواقع عمده فروشان دیگر برای تهیه ی محصولات خود به این مجموعه مراجعه می کنند.

در واقع پایین بودن قیمت محصولات ارائه شده توسط این مجموعه باعث ایجاد حاشیه سود مناسبی برای همکاران محترم عمده فروش می شود. از طرفی دیگر افرادی که می خواهند خرید محصولات استوک را برای مصرف شخصی انجام دهند نیز چنین تفاوتی را درک می کنند.

این مجموعه در حال حاضر بیشتر محصولات هلدینگ لیدل آلمان و محصولات برند سی اند ای را به صورت عمده و خرده در اختیار مشتریان خودش قرار می دهد. این شرکت ها هرکدام دارای زیر مجموعه هایی هستند که می توان بیشتر آن ها را در میان محصولات ارائه شده توسط این برند پیدا کرد.

تخفیفات ویژه

تخفیفات ویژه
تخفیفات ویژه

مجموعه ی بزرگ امی در برنامه ای میان مدت تخفیفات ویژه ای را برای محصولات خود ارائه می دهد. تخفیفیاتی که در بعضی موارد تا 70 در صد هم می رسد. این تخفیفات برای هر دو قسمت عمده فروشی (امیکو) و همچنین خرده فروشی است.

اطلاعات بسیار دقیق تری در سایت امی در مورد محصولات استوک قرار داده شده است که هر کدام را می توانید در مقالات مختلف در سایت امی مطالعه بفرمایید و همچنین اگر به دلیل مشغله هایی که دارید زیاد وقت مطالعه کردن را ندارید این مجموعه پادکست هایی را برای مخاطبانش قرار داده است که باعث راحتی هر چه بیشتر شما می شود.

امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات دقیقی را در این مورد در اختیار شما مخاطبان و همکاران قرار داده باشیم. شما می توانید سوالات خودتان را در این مورد با کاشناسان با تجربه ی این مجموعه در میان بگذارید.

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط 0 / 5. تعداد: 0

اولین نفری باشید که رای میدهید.