پوشاک چیست؟ نحوه پیدایش پوشاک در طول تاریخ موضوعی است که در این مقاله به توضیحاتی پیرامون آن می پردازیم. بشر از زمان های بسیار دور از امکانات محیط برای ساخت پوشش استفاده نموده است. با شناخت محیط و نحوه استفاده از امکانات، تغییراتی در پوشش انسان ها ایجاد شد. تغییرات اقلیمی، عوامل اقتصادی و عوامل اجتماعی بر فرم و شکل لباس ها موثر بوده اند به طوری که هر منطقه یا شهر و کشوری دارای لباس و پوشش های خاص و منحصربه فرد خود می باشد.

البته لباس برای انسان های اولیه نقش حفاظتی داشته است به طوری که از آنها در برابر گرما، سرما و گاها نیش حشرات محافظت نموده است.

نگاهی مختصر و کوتاه به تاریخچه پوشاک

پوشش انسان های اولیه که از آن ها با عنوان انسان نئاندرتال نام برده می شود صرفا موی بدنشان بوده است. با گذشت زمان و با تکامل عقل و درک انسان ها، استفاده از ابزارهای مختلفی همچون برگ درختان و پوست حیوانات شکار شده رواج پیدا کرد. پوست های ضخیم و خزدار برخی از حیوانات به عنوان پوشش انسان ها مورد استفاده قرار گرفت. انسان ها به کمک پوست حیوانات خود را گرم نگه داشتند. همین موضوع سرآغاز کشف لباس و پیدایش شیوه های مختلف برای بافت پارچه شد.

با این وجود تاریخ دقیقی در مورد پوشیدن اولین لباس توسط انسان در دست نیست. بافت حصیر سرآغازی برای ساخت پارچه محسوب می شود.

دراپه را می توان اولین نوع لباس انسان ها محسوب نمود. لباس هایی که مواج بودند و به دور بدن پیچیده می شدند. بعدها لباس های دو تکه که در قسمت کمر دارای گره یا دوخت معمولی بود، مورد استفاده قرار گرفت. لباس های پوستی که از چرم حیوانات ساخته شده بود، در میان اسکیموها و صحرانشینان مورد استفاده قرار می گرفت.

لباس کیلویی استوک
مطالعه بیشتر

اختراع سوزن

سوزن یکی از اختراعات مهم بشر به شمار می رود. از لبه های استخوان حیوانات سوزن ساخته می شد.

تاریخچه نساجی

یکی از بخش های تاریخچه لباس به تاریخ نساجی و منسوجات برمی گردد. انسان ها برای ساخت پارچه ها به بافندگی و ریسندگی روی آوردند. با اختراع چرخ خیاطی تحولی بزرگ در دوخت لباس و صنعت پوشاک ایجاد شد.

ریشه کلمه لباس

کلمه لباس از یک کلمه لاتین با عنوان consuetudo گرفته شده است. در زبان فارسی، مترادف لباس شامل پوشاک، تن پوش، جامه، پوشش، رخت، ملبوس و حله می باشد. معنی لباس در لغت نامه دهخدا عبارت است از پوشیدنی، پوشش، جامه، کسوت، بالاپوش، ملبس و… .

نخستین ابزار ریسندگی و بافندگی در ایران

ایرانیان تمدنی به قدمت تاریخ داشته اند و کشف نخستین ابزار ریسندگی و بافندگی در غار کمربند، دلیلی آشکار و واضح بر پیشتازی ایرانیان در صنعت پارچه و پوشاک می باشد. قدمت ابزار مکشوفه در غار کمربند به 7 هزار سال پیش از میلاد بر می گردد. همچنین در قدیمی ترین بخش های شهر شوش، سوزن های سوراخ دار یافت شده است.

چه کسانی برای اولین بار کت و شلوار پوشیدند؟

نخستین مردمانی که برای اولین بار کت و شلوار پوشیدند، ایرانیان بودند. در حالی که مردمان اقصی نقاط مختلف جهان همچون یونانی ها، رومی ها، بابلی ها و… از شلوار استفاده نمی کردند. یونانیان ایرانیان را به خاطر پوشیدن شلوار مسخره می نمودند. شلوار ویژه سوارکاری نیز توسط ایرانیان معرفی و پوشیده شد. جنس این نوع شلوار اغلب از چرم و فرم شلوار تنگ و چسبان بود.

بازار تاناکورای مهاباد کجاست؟
مطالعه بیشتر

در زبان فارسی شلوار، شروال خوانده می شد. در زبان عربی به شلوار، سروال می گفتند. در زبان کردی و ترکی نیز شلوار، شروال خوانده می شد. در زبان لاتین، شلوار، سارابارا خوانده می شد.

پوشش زنان ایرانی

پاکدامنی از دیرباز در میان ایرانیان مهم و باارزش بوده است. زنان با پوشش هایی که سر تا پا را پوشش می داد در جوامع حضور پیدا می کردند. استفاده از چادر و سرپوش به عنوان یک پوشش مناسب برای زنان مرسوم بوده است. گلدوزی بر روی پارچه ها در دوره صفوی به اوج خود رسید. این هنر زیبای ایرانی مورد توجه هنرمندان روم شرقی، ایتالیا و اسپانیا قرار گرفت. صادرات پارچه از ایران به سایر کشورها تا دوره صفوی جزو مهم ترین کالاهای صادراتی ایرانیان محسوب می شد.

قرن بیستم و لباس های مد روز

با آغاز قرن بیستم و بین سال های 1900 تا 1910 فرانسه به بازار گرم لباس های شیک پوشان و هنرمندان تبدیل شده بود. فروشگاه های بزرگ پوشاک از اقصی نقاط مختلف جهان نماینده های خود را به پاریس می فرستادند تا از آخرین تحولات در حوزه لباس و طراحی های جدید و مورد پسند اطلاعاتی کسب نمایند. مجله های مد پیراهن های بلند زنانه و کلاه هایی با فرم متفاوت را تبلیغ می نمودند. جنگ جهانی اول از سال 1914 تا 1918 ادامه داشت. لباس بارانی برای افسران بریتانیایی طراحی و تولید شد. این لباس به عنوان یونیفرم مورد استفاده قرار گرفت چون در برابر باد، برف و باران مقاوم بود. با اتمام جنگ لباس بارانی به لباسی عامه پسند تبدیل شد به طوری که بسیاری از افراد جامعه در استایل های روزانه خود از این نوع لباس استفاده کردند.

بزرگترین فروشگاه های اینترنتی جهان
مطالعه بیشتر

انقلاب صنعتی و تغییرات صنعت پوشاک

با بروز انقلاب صنعتی، پوشش مردان و زنان دستخوش تغییراتی شد. دامن های کوتاه و لباس های تنگ به کمد لباس بانوان اضافه شد. البته پیدایش این لباس ها را باید به کار کردن زنان در کارخانجات مرتبط دانست به طوری که بانوان برای در امان ماندن از خطرات کار با دستگاه های کارخانجات ملزم به پوشیدن لباس های تنگ بودند.

جنگ جهانی دوم

با آغاز جنگ جهانی دوم صنعت پوشاک با مشکلاتی همچون کمبود پارچه روبه رو شد. بنابراین طراحان لباس اقدام به طراحی لباس های ساده نمودند. با پایان جنگ، طراحی لباس ها تغییر پیدا کرد. استفاده از رنگ های شاد و پیراهن های نازک طرفداران زیادی پیدا نمود.

امروزه در همه جوامع بشری، لباس علاوه بر پوشاندن بدن به منزله فرهنگ و هویت ملی می باشد. لباس ها اقوام و طوایف مختلف را از هم متمایز و به هر کدام هویت خاص و منحصربه فردی می بخشند. طراحان امروز لباس می توانند با تلفیق سبک و نقوش لباس های قدیمی و سنتی با لباس های مدرن، تمدن و فرهنگ اصیل ایرانی را به قشر نوجوان و جوان و همچنین سایر جوامع بشناسانند.

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که رای میدهید.