لباس عروس یکی از محبوب ترین لباس هایی است که در بهترین رویداد زندگی توسط خانم ها پوشیده می شود. تا حالا فکر کرده اید که چرا باید رنگ آن، سفید باشد؟ آیا در تاریخچه این موضوع فلسفه ای وجود دارد؟ در حالی که در گذشته از رنگ سفید اغلب برای مراسم سوگواری و مراسم غم و اندوه استفاده می شد.

تاریخچه

از چه زمانی پوشیدن لباس مخصوص برای عروس خانم ها در سراسر جهان مرسوم شد؟ تا قرن نوزدهم، پوشیدن لباس مخصوص عروسی چندان رایج نبود به طوری که افراد برای مراسم عروسی خود بهترین لباس را می پوشیدند.

استفاده از لباس مخصوص عروسی پس از قرون وسطی کمی عادی تر شد ولی تا آن زمان رنگ آبی، رنگ محبوب لباس مناسب برای عروس به شمار می رفت. فرم و ظاهر این لباس بسیار باشکوه بود به طوری که دارای دامن های پف کرده، آستین های بلند و همچنین دنباله های دامن به طول چند متر بود.

جایگاه لباس مخصوص عروس در طبقات اشرافی جامعه

جایگاه-لباس-عروس-در-طبقات-اشرافی
جایگاه-لباس-عروس-در-طبقات-اشرافی

در گذشته برگزاری مراسم عروسی و پوشیدن لباس مناسب عروسی علی الخصوص لباس سفید رنگ به اقشار مرفه و ثروتمند جامعه اختصاص داشت چون سایر اقشار پایین جامعه در روز عروسی، بهترین لباس خود را می پوشیدند و یک مراسم ساده برگزار می شد. ازدواج در میان طبقات اشراف جامعه فراتر از پیوند میان دو انسان بود.

همچنین…

برای آنها ازدواج پیوند میان دو خاندان، دو فرهنگ و دو کشور به شمار می رفت. نوع پارچه هایی که برای دوخت این لباس انتخاب می شد بسیار گران قیمت و باارزش بودند. به طوری که پارچه های مخمل، حریر، ابریشم و پارچه هایی که دارای زردوزی و نقره دوزی بودند، مورد استفاده قرار می گرفت.

شکل ظاهری لباس مخصوص عروس های سلطنتی

در این میان لباس عروس های سلطنتی از شکوه و زیبایی بی نظیری برخوردار بودند به گونه ای که لباس عروس دارای آستین های پف دار و دنباله بلند لباس بود. در بسیاری از خانواده های سلطنتی برای نشان دادن شکوه و جلال طبقه اجتماعی خود، مبادرت به دوختن سنگ های ارزشمند از قبیل یاقوت، الماس، مروارید و زمرد بر روی لباس عروس می نمودند.

تغییرات لباس های عروس در دوران جنگ جهانی

تغییرات-لباس-عروس-در-دوران-جنگ-جهانی
تغییرات-لباس-عروس-در-دوران-جنگ-جهانی

جنگ جهانی علاوه بر مشکلات و مسائل عدیده ای که در جوامع بشری بر جای گذاشت باعث ورشکستگی بسیاری از کارخانجات نساجی و تولید پارچه شد تا جایی که بازار پوشاک با کمبود شدید پارچه مواجه شد. اما این موضوع باعث شد تا میل به ساده زیستی و کاهش مصرف گرایی در بطن زندگی افراد جامعه، خود را نشان دهد.

برند کوکو شنل

برند شنل یکی از تأثیرگذارترین برندها در زمینه مد به شمار می رفت. البته با گذشت زمان، برند شنل همچنان در جایگاه برترین برندهای مد و طراحی لباس قرار دارد و می درخشد. کوکو شنل به عنوان مؤسس این برند دارای زندگی پرفراز و نشیبی بود، با این وجود هرگز دست از تلاش برنداشت تا جایی که به موفقیت های فوق العاده ای در زمینه مد رسید.

یکی از دلایل محبوبیت کوکو شنل به حرکت های جسورانه وی در زمینه طراحی لباس های زنانه برمی گردد. کوکو شنل از رنگ های مردانه برای لباس های زنانه استفاده نمود. همچنین تولید شلوارهای زنانه از دیگر اقدامات کوکو شنل به شمار می رود که تا آن زمان در نوع خود بی نظیر بود.

در این میان برندهای معروفی همچون کوکوشنل نیز دست به کار شدند و با عرضه لباس های ساده برای عروس خانم ها، عدم تمایل به تجمل گرایی را به معرض نمایش گذاشتند. لباس های ساده و کم پارچه و لباس های کوتاه با یک دنباله نسبتا بلند یکی از مدل های محبوب و دوست داشتنی بود که برند شنل طراحی و به بازار پوشاک عرضه نمود.

ملکه ویکتوریا

رنگ های مختلف برای لباس های مخصوص مراسم عروسی جزو رنگ های گران قیمت بودند چون این رنگ ها از رنگ های گیاهی طبیعی و طی یک فرآیند زمان بر و هزینه بر، به دست می آمد. اما در سال 1840 ملکه ویکتوریا در ازدواج با پسر عموی خود آلبرت، لباسی به رنگ سفید پوشید. این کار وی نوعی سنت شکنی محسوب می شد چون تا آن زمان پوشیدن لباس برای عروس خانم ها فقط در رنگ های مختلف مرسوم بود.

جایگاه لباس مخصوص عروس در جوامع مختلف

لباس-عروس-و-داماد-در-فرهنگ-ژاپنی
لباس-عروس-و-داماد-در-فرهنگ-ژاپنی

با این وجود دیری نپایید که لباس عروس سفید به یکی از بهترین انتخاب های دختر خانم های جوان تبدیل شد. امروزه لباس عروس در رنگ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد البته این موضوع تا حدود زیادی به باورها و اعتقادات مردمان ساکن در یک منطقه یا کشور برمی گردد.

لباس های محلی و سنتی عروس در جوامع مختلف

در نروژ لباس سنتی “بوناد” مورد استفاده عروس خانم ها قرار می گیرد. آنها معتقدند که جزییات نقره ای موجود بر روی لباس های عروسی، عروس را از شر ارواح بد و خبیث نگه می دارد.

در ترکمنستان لباس های عروس طوری دوخته می شود که سر تا پای عروس را پوشش می دهد چون به اعتقاد و باور آنها، این طرز پوشش، ارواح شیطانی را از عروس دور می کند.

در کره جنوبی از لباسی به نام هانبوک (hanbok)  استفاده می شود. هانبوک به عنوان یک لباس سنتی شناخته شده است و دارای رنگ های روشن و خطوط ساده است.

عروس های هندی از لباس ساری رنگارنگ استفاده می کنند .مدل های مختلف ساری متناسب با منطقه های هند متفاوت می باشد. در مراسم عروسی معمولا دستان عروس را با الگوهای حنا تزئین می کنند.

در کشور چین عروس خانم ها، لباس ابریشمی قرمز رنگ می پوشند. رنگ قرمز نماد شانس و ثروت است. لباس عروس خانم ها qipao نامیده می شود.

عروس خانم های کشور یونان از یک لباس دست دوزی شده با طرح های گلدار و رنگ های روشن استفاده می کنند.

لباس های محلی و سنتی

طبق سنت های قدیمی رنگ سفید نماد خلوص و پاکی است و به همین خاطر رنگ سفید برای لباس عروسی محبوب و مرسوم گشت. در مقابل لباس داماد، کت و شلوار است و می تواند از هر مدل و و رنگی باشد.

لباس عروس در ظاهر یک لباس ساده به نظر می رسد اما این لباس برای یکی از رویدادهای بزرگ زندگی یعنی ازدواج پوشیده می شود. البته هنوز در برخی از کشورهای جهان همچون فیلیپین، چین، ژاپن و اندونزی، دختر خانم ها در روز عروسی خود از لباس عروسی محلی و سنتی استفاده می کنند.

رنگ های مختلف

به طور مثال، لباس های عروس هندی اغلب قرمز رنگ و صورتی رنگ است. در مغولستان، پوشیدن لباس عروس به رنگ های روشن و شاد مرسوم است. همچنین در ژاپن کیمونوی سفید رنگ و کیمونوی قرمز رنگ برای عروس خانم ها رایج است. رنگ لباس های عروس در کشور چین نیز قرمز رنگ است. آن ها اعتقاد دارند که رنگ قرمز برایشان شانس می آمورد و ارواح خبیث را از آن ها دور می کند.

جایگاه لباس های مخصوص عروس در اقوام مختلف ایرانی

لباس-عروس-اقوام-مختلف-ایرانی
لباس-عروس-اقوام-مختلف-ایرانی

امروزه لباس سفید عروسی در بسیاری از کشورهای اروپا مورد استفاده قرار می گیرد. در کشور ایران نیز رنگ سفید از محبوبیت بیشتری برخوردار است. البته اغلب برای مراسم نامزدی و عقد از لباس های رنگی نیز استفاده می شود.

مزون هایی برای خرید یا اجاره لباس

البته امروزه قیمت بالای این لباس باعث شده تا بسیاری از مزون ها این لباس را اجاره بدهند. تنوع رنگ این لباس در کشور ایران نیز به خاطر وجود اقوام و طوایف متفاوت بسیار مرسوم است. به عنوان مثال می توانیم به عروس خانم های ترکمن اشاره کنیم که لباس قرمز می پوشند و این رنگ نمادی از عشق است. در روستاهای کشور ایران نیز اغلب لباس های رنگی و محلی به عنوان لباس های مناسب برای مراسم عروسی پوشیده می شود.

مدل های مختلف لباس عروس

مدل-های-متنوع
مدل-های-متنوع

مدل های لباس عروس مانند هر نوع لباس زنانه ای متفاوت هستند به گونه ای که برای هر نو سلیقه و استایلی می توان لباس مناسب خریداری نمود. البته امروزه بخاطر گران قیمت بودن این لباس، اجاره کردن مدل های مختلف لباس مخصوص جشن عروسی رایج شده است.

مدل های مختلف این لباس در جنس، نوع دوخت ، نوع یقه، آستین و دنباله تغییر می کنند. به طوری که هر ساله یک مدل خاص و منحصربه فرد از این لباس به عنوان ترند سال معرفی می شود.

یکی از دغدغه های عروس خانم ها این است که در روز عرسی از هر نظر کامل به نظر برسند. خرید یک لباس زیبا و منحصربه فرد تجربه ای لذت بخش و شیرین است. این لباس در رنگ های سفید، شیری، گچی و نباتی و در مزون های لباس عرضه می گردد. عروس خانم ها با توجه به سلیقه خود لباسی را انتخاب می کنند که متناسب با قد و اندام آنها باشد به طوری که رنگ لباس با پوست و آرایش آنها سنخیت داشته باشد.

معرفی چند مدل

لباس های پف دار

یکی از مدل های سنتی و در عین حال دوست داشتنی برای عروس خانم ها، لباس هایی هستند که دارای دامن پف دار و بالاتنه جذب و فیت هستند. دامن های پف دار اغلب دارای تزئیناتی از قبیل گلدوزی، مروارید کاری و نگین دوزی هستند.

مدل پری دریایی

این لباس همانطور که از نامش پیداست در ناحیه کمر بسیار باریک و در ناحیه بالا تنه پهنای کمی دارند ولی قسمت پایین تنه لباس از پهنای بیشتری برخوردار است. به این مدل، ماهی هم گفته می شود. این مدل یکی از مدل های محبوب در بین عروس خانم ها می باشد.

مدل های آستین بلند

مدل-آستین-بلند
مدل-آستین-بلند

بسیاری از افراد با توجه به دلایل شخصی و اعتقادات خود ترجیح می دهند در مراسم عروسی خود از یک لباس پوشیده و در عین حال جذاب و زیبا استفاده کنند. در این مدل، آستین ها اغلب از جنس گیپور یا توری هستند. البته در برخی از مدل ها نیز جنس آستین ها با جنس لباس یکی است.

لباس دنباله دار

لباس های دنباله دار سفید رنگ ما را به یاد مراسم عروسی خاندان سلطنتی و مراسمات مجلل و باشکوه می اندازند. جذابیت و زیبایی این مدل بسیار چشمگیر است هر چند که عروس با پوشیدن این لباس کمی محدود است چون دنباله بلند لباس مقداری دست و پا گیر می باشد. با این وجود زیبایی های این مدل لباس باعث شده تا عروس خانم ها زیبایی و جذابیت آن را به معایب آن ترجیح دهند.

مدل شنل دار

وجود شنل یکی از ویژگی های بارز در مدل های شنل دار است. شنل اغلب از جنس حریر ساده و طرح دار می باشد.

مدل های کوتاه

دختر خانم های جوان و خوش سلیقه تمایل دارند تا روز عروسیشان،  بهترین و زیباترین لباس را به تن داشته باشند. مدل های کوتاه این لباس دارای پایین تنه ای کوتاه است و قد لباس اغلب تا زانو می رسد. این مدل لباس هم استایل خاص و جذابی را به عروس  خانم ها هدیه می دهد.

مدل ای لاین

این مدل شباهت بسیار زیادی به مدل های پرنسسی دارد به طوری که در ناحیه کمر و قسمت بالاتنه فیت بدن است اما قسمت دامن به شکل حرف A انگلیسی می باشد. همچنین مدل های یقه قایقی و یقه افتاده نیز جزو مدل های محبوب و دوست داشتنی هستند و برای بانوانی که شانه آنها زیاد پهن نیست، انتخاب مناسبی به شمار می روند.

در کنار همه این توضیحاتی که پیرامون لباس های سنتی، محلی، کلاسیک و مد روز ارائه گردید بهتر است در مورد کفش عروس نیز توضیحاتی ارائه گردد.

کفش عروس

عروس خانم ها توجه داشته باشند که بهتر است رنگ کفش آن ها با رنگ لباس تضاد زیادی نداشته باشد. کفش های لژدار انتخاب مناسبی محسوب می شوند.

کفش های لژدار

اگر تمایل دارید از کفش های پاشنه بلند استفاده کنید بهتر است از کفش هایی استفاده کنید که لژه یکسره دارند. کفش های جلوباز هم مناسب به نظر می رسند چون به انگشتان پا فشار وارد نمی کنند.

تناسب پاشنه کفش و قد لباس

کفش-عروسی
کفش-عروسی

پاشنه کفش باید با قد لباس متناسب باشد. چون اگر این تناسب لحاظ نشود ممکن است لباس کوتاه تر از معمول به نظر برسد و این ناهماهنگی به وضوح به چشم می آید. اگر رنگ لباستان نباتی یا شیری است می توانید از کفش های کرم یا طلایی رنگ استفاده کنید.

جنس کفش

کفش های عروسی اغلب از جنس ابریشم یا ساتن تهیه می شوند اما کفش های چرمی زیبا و ساده هم می توانند انتخاب خاص و منحصربه فردی به نظر برسند. در کنار رنگ و مدل کفش، راحتی کفش را در اولویت قرار دهید. متناسب با فصل، مدل کفش را انتخاب کنید. اگر جشن عروسی در فصول سرد سال برگزار می شود بهتر است از کفش گرم و ساق دار استفاده کنید. البته می توانید برای سالن عروس یک جفت کفش همراه داشته باشید و آن را دم دست بگذارید تا در صورت نیاز بتوانید آن را با کفش های گرم و ساق دار تعویض نمایید.

#لباس عروس #تاریخچه لباس عروس #لباس ملکه ویکتوریا #مزون های عروس #رنگ سفید برای لباس های عروس #مدل های مختلف لباس های عروس

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط 0 / 5. تعداد: 0

اولین نفری باشید که رای میدهید.