فشن آیکون چیست؟ این اصطلاح برای صنعت مد و فشن یک اصطلاح کاملا آشنا و شناخته شده است. صنعت مد همواره استایل ها و ترندهای مختلف و متنوعی را به جامعه معرفی کرده است البته در این میان نباید نقش فشن آیکون ها را نادیده گرفت. فشن آیکون ها از گذشته تا به امروز تأثیرات زیادی بر روی صنعت مد گذاشته اند. اما چه کسانی در مجموعه فشن ایکون ها قرار می گیرند؟ با این مقاله همراه باشید، در ادامه توضیحاتی پیرامون فشن آیکون چیست؟ نقش آنها در استایل و پوشش جوامع و همچنین راهکارهای مؤثر برای فشن آیکون بودن مطرح می گردد.

فشن آیکون ها چه کسانی هستند؟

فشن آیکون چه کسانی هستند؟

سلبریتی ها، افراد معروف و مشهور و چهره های سرشناس جامعه با نحوه لباس پوشیدن خود، استایل و سلیقه های خود بر نحوه پوشش افراد جامعه تأثیر می گذارند. جدیدترین استایل هایی که در حال حاضر مردم در اقصی نقاط جهان و در کسری از ثانیه می توانند از آن خبردار شوند از طریق شبکه های اجتماعی قابل دسترسی می باشد. به اشتراک گذاری جدیدترین استایل ها و سبک پوشش یکی از کارهایی است که از طریق فشن آیکون ها اتفاق می افتد. وجود یک شخصیت بسیار معروف در حوزه سینما یا مد و فشن آن را به نماینده و نمادی منحصربه فرد در آن حوزه تبدیل می کند.

به عنوان مثال آلفرد هیچکاک و استنلی کوبریک از آیکونیک ترین کارگردانان صنعت فیلمسازی محسوب می شوند. به عبارت دیگر، آنها نماینده و نماد سایر فیلمسازان در دنیای سینما و فیلم هستند. همین موضوع در دنیای مد و فشن نیز صادق است.

معنی فشن آیکون چیست؟

آیکون یا icons به شخصی به چیزی اطلاق می شود که نماینده یک مفهوم یا چیز خاص باشد.  اما fashion icons به افرادی گفته می شود که در استایل و ترند پیشگام و پیشقدم هستند. البته به این افراد fashion leaders نیز گفته می شود.

فشن آیکون ها افراد تأثیرگذار

افراد تأثیر فش آیکون

از فشن آیکون ها به عنوان افراد تأثیرگذار نام برده می شود چون این افراد با سبک زندگی و ظاهر و استایل خود بر نحوه پوشش افراد و گاها فرهنگ مردمان اثر می گذارند. البته این افراد در مرکز توجه قرار دارند و در میان مردم محبوب هستند. همچنین در جذب طرفداران فشن آیکون ها، مجلات، نویسندگان، خبرنگاران و عکاسان نقش دارند. چرا که فشن آیکون ها به کمک این افراد معمولا به تیتر خبرهای جذاب و جالب مد و فشن تبدیل می شوند.

همچنین…

فشن آیکون ها می توانند در حوزه های مختلف فعالیت داشته باشند از دنیای ورزش تا دنیای فشن، سینما و… ، این افراد با مطرح نمودن خود و به معرض نمایش گذاشتن سبک زندگی و همچنین استایل های محبوبشان  توانسته اند در طی سال های گذشته و حتی زمان حال در اذهان مردم باقی بمانند به طوری که مردم برای بسیاری از موارد همچون پوشش و استایل به آنها رجوع کنند.

به چه کسانی فشن آیکون گفته می شود؟

به چه کسانی فشن آیکون گویند؟

فشن آیکون چیست؟ مدل های مشهور سالن های مد و فشن، بازیگران مطرح و به نام که همواره بر روی فرش قرمز دیده می شوند، ورزشکاران ورزش های مختلف که در سطح جهان معروف و شناخته شده هستند، خواننده ها، طراحان لباس برندهای خاص و منحصربه فرد و… همگی به عنوان آیکون فشن ها در صنعت مد و پیشروی آن به جلو تأثیرگذار هستند.

لوپیلو عمده
مطالعه بیشتر

ارتباط فشن آیکون ها و صنعت مد

البته مد تنها از زمان حال بهره نمی گیرد بلکه بخش عظیمی از صنعت مد مدیون فشن آیکون هایی می باشد که در گذشته های دور زندگی کرده اند و با سبک و استایل خود در نحوه پوشش افراد تأثیرگذار بوده اند.

به عنوان مثال افرادی که به طبقه اشراف و ثروتمندان تعلق داشتند بیشترین نقش را در تغییرات استایل ها و لباس های جامعه ایفا می کردند. می توانیم از ملکه الیزابت نام ببریم که در نیمه دوم قرن شانزدهم به عنوان یک آیکون فشن شناخته شده بود. چون وی با لباس های بلند و جواهرات پرزرق و برقش به الگویی برای سایر ثروتمندان، درباریان و سیاستمداران تبدیل شده بود.

نقش رسانه ها و مجلات در معرفی فشن آیکون ها

نقش رسانه ها و مجلات در معرفی فشن آیکون ها

البته نقش فشن آیکون ها زمانی در سطح جامعه و سایر طبقات جامعه پررنگ شد که مجلات، نویسندگان، روزنامه ها و خبرنگاران اطلاعاتی از زندگی، استایل و سبک پوشش این افراد در صفحات پرمخاطب درج کردند. بنابراین معرفی سلبریتی ها و فشن آیکون ها به افراد جامعه و همچنین شناخت آنها به سرعت قابل دسترسی شد.

اینفلوئنسرهای نوظهور

ینفلوئنسرهای نوظهور

پیشرفت های تکنولوژی روزبه روز در حال توسعه و گسترش به تمام زوایای زندگی بشری است. ورود شبکه های اجتماعی از قبیل یوتیوب، اینستاگرام، فیسبوک و… به زندگی افراد جوامع باعث شده تا آخرین اطلاعات و اخبار جدید در زمینه های مختلف از قبیل سیاست، ورزش، مد و فشن، غذا و آشپزی، تکنولوژی و لوازم الکترونیکی و… به سرعت در میان اقشار مختلف جوامع گسترش انتشار پیدا کند.

همچنین…

وجود بلاگرها و اینفلوئنسرها به عنوان فشن آیکون ها در شبکه های مجازی کاملا محسوس و تأثیرگذار است با این وجود سلبریتی ها همچنان به عنوان یکی از تأثیرگذارترین فشن آیکون های شبکه های اجتماعی و فضای مجازی شناخته شده اند. به طوری که مشاهده می کنید استایل سلبریتی ها و بازیگران مشهور گذشته همچنان جاودانه مانده است و در سبک لباس پوشیدن های امروزی و سالن های مد خود را نشان می دهد.

معیاری هایی که فشن آیکون ها براساس آن انتخاب می شوند

مرلین مونرو

مرلین-مونرو

در گذشته های دور تعداد فشن آیکون ها و افراد تأثیرگذار در جامعه بسیار انگشت شمار و اندک بودند. به عنوان مثال در آمریکا نورما جین مورتنسون به یکی از نمادهای زیبایی در قرن بیستم تبدیل شد. وی در سال 1345 به عنوان مدل عکاسی شناخته شد سپس قراردادی با یک آژانس تبلیغاتی مدلینگ امضا نمود. نام هنری مرلین از نام یک رقصنده و مونرو از نام فامیلی مادرش الهام گرفته شده بود.

بنابراین بعدها از او به نام مرلین مونرو نام برده شد. مرلین مونرو در سال 1950 به عنوان یک بازیگر، خواننده و سلبریتی مشهور عصر خود، با استایل های زیبا و خاصش مشهور بود. جواهراتی که وی در مراسمات استفاده می کرد و استایل هایی که مرلین مونرو با آنها در مراسمات فرش قرمز ظاهر می شد و طراحی های منحصربه فرد لباس هایش به عنوان ترندهای معروف سال های 1950 معرفی شد. بنابراین این بازیگر و خواننده برای جامعه استاندارهای استایل و پوشش را به معرض نمایش می گذاشت و به نحوی ترندهای سال را معرفی می نمود.

برند کریویت پرو
مطالعه بیشتر

این فرد علاوه بر شخصیت بسیار خاص خود، استایل منحصر به فردی داشت. مرلین مونرو علاوه بر دنیای مدلینگ به خوانندگی و اجرا هم روی آورده بود. وی به یکی از تأثیرگذارترین افراد در دنیای فشن تبدیل شده بود و تا به امروز هم استایل های وی همچنان در یادها و خاطره ها باقی است و در صنعت مد از آن ها استفاده می شود.

مایکل جکسون

مایکل جکسون

سلطان پاپ لقبی است که به مایکل جکسون داده اند. مایکل جوزف جکسون خواننده معروف آمریکایی، به خاطر فعالیت های خیرخواهانه و همچنین فعالیت های هنری اش شهرت جهانی کسب کرده است. وی در سال 1958 و در 29 آگوست در شهر صنعتی گری در ایالت ایندیانا، ایالات متحده آمریکا و در خانواده ای از طبقه کارگر به دنیا آمد. مایکل جکسون هفتمین فرزند از 9 فرزند خانواده جکسون بود.

مایکل جکسون اولین هنرمند موسیقی بود که در سن 24 سالگی به شهرت جهانی رسید. وی موفق به دریافت نزدیک به 400 جایزه شده است و این رقم یک رکورد جهانی میان هنرمندان به شمار می رود. از مایکل به عنوان موسیقی دان، آهنگ ساز، رقصنده، بازیگر، شاعر، نقاش، کارآفرین، فعال حقوق بشر، ترانه سرا و خواننده نام برده می شود.

یکی از برترین و مهم ترین فشن آیکون های موسیقی دهه هشتاد میلادی که شهرت زیادی در زمان حیات و حتی پس از مرگ داشت. تعداد زیادی از طرفداران وی از استایل های وی پیروی می کردند و حتی سبک زندگی و جراحی های زیبایی وی را اجرا می کردند تا شبیه وی شوند. عینک آفتابی، دستکش های سیاه رنگ پرنگین، شلوار کوتاه مشکی، نحوه رقصیدن و حتی ترانه های وی به آیکون های خاص و منحصربه فرد این خواننده معروف تبدیل شد.

نقش فشن آیکون ها در ایجاد تغییرات و پذیرش آن ها

می توانیم اینگونه بیان کنیم که هر دهه آدم های خودش را دارد که مد را به زبان خود تعریف می کنند. طرفداران پروپاقرصی دارند و نامشان در دنیای مد برای همیشه ماندگار است. لازم به ذکر است که در این میان افرادی هستند که در دنیای مد به عنوان یک چهره سرشناس شناخته شده اند اما فشن آیکون محسوب نمی شوند. آنها فقط در حوزه کاری خود مشهور هستند.

وقتی از فشن آیکون صحبت به میان می آید یعنی از تأثیرگذاری استایل این افراد بر میلیون ها نفر سخن گفته شده است. فشن آیکون ها افرادی هستند که دارای طرفداران زیادی در اقصی نقاط جهان هستند. طرفداران فشن آیکون ها از استایل های این افراد پیروی می کنند. همچنین از استایل های آنها کپی برمی دارند. افراد زیادی استایل آنها را تحسین می کنند.

فشن آیکون ها اغلب تغییراتی را در سبک پوشش و لباس پوشیدن و انواع استایل ها به وجود آورده اند که با شنیدن آنها تعجب خواهید کرد و همچنین به نقش ارزشمند آنها در ایجاد تغییرات پی خواهید برد. به طور مثال قبل از اینکه مرلین مونرو با موهای کوتاه و بلوند در صحنه های نمایش و خوانندگی ظاهر شود، این مدل استایل از سوی افراد جامعه بسیار سرزنش کننده و مورد تمسخر قرار می گرفت.

تاپ (top)
مطالعه بیشتر

اما قدرت زیبایی و منحصربه فرد بودن استایل های وی باعث شد که این مسائل برای افراد جامعه بسیار کمرنگ شود به طوری که استایل های مرلین مونرو مورد پذیرش افراد جامعه قرار گرفت و حتی به استایل های رایج و ترندهای محبوب تبدیل شد.

انجمن CFDA

CFDA

در حال حاضر در امریکا انجمنی به نام طراحان آمریکا یا cfda وجود دارد که علاوه بر برگزاری هفته مد نیویورک، جوایزی به برترین طراحان لباس زن و مرد و همچنین تأثیرگذارترین فشن آیکون ها تقدیم می شود. به عنوان مثال در سال 20014 خواننده مشهور ریحانا به عنوان برترین و بهترین فشن آیکون انتخاب شد. در سال 2015 نیز خواننده و رپر معروف یعنی پاریل ویلیامز به عنوان بهترین و تأثیرگذارترین فشن آیکون انتخاب شد.

البته قبل از این افراد می توانیم به نخستین فشن آیکون ها اشاره کنیم. در این لیست می توانیم به کوکوشنل، ادری هپبورن، پرنسس دایانا، دیوید بووی (ستاره راک به یادماندنی)، برد پیت، دیوید بکهام (ستاره فوتبال و فشن)و… اشاره کرد.

آینده پیش روی فشن آیکون ها

امروزه مدام با مفاهیم سلبریتی، بلاگر، هنرمند و… در شبکه های اجتماعی روبه رو هستیم و در این میان موضوع فشن آیکون ها یک عنوان جدید به شمار نمی رود. اصطلاحاتی از این قبیل فقط به دهه های اخیر منحصر نمی شوند چون افراد تأثیرگذار در طول تاریخ بارها و به صورت مداوم بر روی زندگی و فرهنگ مردم اثر گذاشته اند. اینفلوئنسرها از مرز سلبریتی شدن و مدل بودن گذشته اند و به عنوان شخصیت های مؤثر در جوامع، بر روی سلیقه و پوشش مردم تأثیر گذاشته اند.

در مجموع و در جواب فشن آیکون چیست؟ می توانیم بگوییم که این افراد به عنوان یک نماد تأثیرگذار در جوامع شناخته شده اند و صرفا به دنیای مد و فشن مربوط نمی باشند. هر چند فشن آیکون های دنیای مد و فشن منبع الهام بسیاری از هنرمندان مجموعه خود هستند. این افراد به هر حوزه و مجموعه ای که پا می گذارند، رنگ و روی خاصی به آن می دهند. به طور مثال در صنعت مد و فشن افرادی بودند که با استایل بسیار خاص خود، انقلابی در دنیای فشن به وجود آوردند.

این افراد همواره جسور، خلاق و شجاع هستند و از ایجاد تغییرات و خلق سبک های نو و جدید در دنیای فشن هراسی ندارند. در طول تاریخ از فشن آیکون ها و سبک پوشش و رفتار آنها تقلید و پیروی شده است. بسیاری از برندهای معروف لباس و پوشاک، نوع محصولات خود را متناسب با استایل فشن ایکون ها طراحی و تولید نموده اند تا ضمن جذب مخاطبین بیشتر، طرفداری خود از این افراد را به معرض نمایش بگذارند.

#فشن آیکون #اینفلوئنسر #صنعت مد و فشن #مرلین مونرو #استایل چیست؟ #سلبریتی ها #مایکن جکسون #بلاگر #cfda #طراحان لباس #شبکه های مجازی #اینستاگرام

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که رای میدهید.