بهترین راهنمای انتخاب صحیح سایز لباس موضوعی است که برای اکثر افراد در هنگام خرید حضوری از فروشگاه یا حتی در خریدهای اینترنتی یک دغدغه به شمار می رود. با این مقاله همراه باشید، در ادامه به توضیحاتی پیرامون انتخاب صحیح سایز لباس برای آقایان، بانوان و کودکان می پردازیم. همچنین به نحوه سایزبندی لباس های پرکاربرد و محبوب از قبیل تیشرت و پیراهن می پردازیم.

خرید اینترنتی پوشاک یا خرید حضوری ؟

خرید آنلاین یا خرید حضوری؟

خرید  اینترنتی پوشاک به احتمال زیاد دغدغه بسیاری از کاربران است. در این میان هستند افرادی که تجربه خوشایندی از خریدهای اینترنتی ندارند به طور مثال از تأخیر دریافت کالای خریداری شده شکایت دارند یا از جنس و کیفیت آن راضی نیستند، در هر صورت یکی از مشکلات موجود در خریدهای آنلاین را به عدم سایزبندی صحیح لباس نسبت می دهند.

همچنین…

خرید بد

اگر سایز صحیح لباس را انتخاب نکنید مطمئنا کالایی که به دستتان می رسد غیرقابل استفاده خواهد بود. در خریدهای حضور می توانید لباس را پرو کنید و از اندازه آن مطمئن شوید. یکی از فاکتورهایی که می توانید در خرید اینترنتی لحاظ کنید استفاده از یک متر و یادداشت نمودن اندازه های خودتان است.

انتخاب صحیح سایز لباس برای بانوان

دور سینه

یکی از مواردی که در لباس های بالاتنه باید در نظر گرفته شود، اندازه دور سینه است. می توانید اندازه دور سینه را از بغل بگیرید به این صورت که متر از برجسته ترین محل سینه عبور کند.

دور کمر

سایز دور کمر خانم ها

باریک ترین قسمت کمر معمولا کمی بالاتر از استخوان لگن قرار دارد. برای اندازه گیری لازم نیست که متر را کیپ کنید بلکه بهتر است به اندازه دو انگشت فاصله بیفتید بین متر و کمر، یعنی متر باید راحت و آزاد دور کمر قرار بگیرد.

قد دامن

اندازه گیری دامن

برای لباس هایی همچون دامن های کلوش و 8 ترک و… می توانید از استخوان لگن ، قد دامن را اندازه بگیرید.

دور باسن

قسمتی از باسن که پهنای بیشتری دارد را برای اندازه گیری دور باسن در نظر بگیرید.

نحوه اندازه گیری سایز صحیح برای آقایان

سایز-لباس-مردانه
سایز-لباس-مردانه

دور گردن

شاید بپرسید که اندازه گردن جزو ضروریات لازم برای اندازه گیری سایز لباس محسوب نمی شود. اما این نوع اندازه در مورد پیراهن بسیار کاربرد دارد. برای اندازه گیری دور گردن کافیست که متر از گودی گردن رد شود.

دور کمر

برای اندازه گیری دور کمر باید باریک ترین قسمت کمر را در نظر بگیرید. البته برای آقایانی که در ناحیه شکم و پهلوها دارای چربی اضافه هستند، در هنگام اندازه گیری باید متر را روی برجسته ترین محل شکم قرار دهند.

دور سینه

اندازه-دور-سینه
اندازه-دور-سینه

برای اینکه اندازه دقیقی از دور سینه به دست بیاورید باید متر از زیر بغل عبور داده شود.

قد شلوار

برای اینکه بتواند یک شلوار متناسب با قد خود خریداری نمایید بهتر است که اندازه قدتان را بگیرید. اندازه گیری از فاق تا قوزک پا را پوشش می دهد.

نحوه اندازه گیری سایز صحیح برای کودکان

سایز-بندی-لباس-بچه-گانه
سایز-بندی-لباس-بچه-گانه

در اندازه گیری سایز بچه ها بسیاری از برندهای لباس، سایزبندی را براساس سن کودک و نوزاد تعیین نموده اند.

استانداردهای سایزبندی پوشاک در کشورهای مختلف جهان

کشورهای مختلف طبق استانداردهای تعریف شده خود سایزبندی لباس را تعریف نموده اند. با این وجود یکی از استانداردهای مورد قبول سایزبندی در اکثر کشورها حتی کشور ایران، سایزبندی بر طبق استانداردهای اروپا می باشد. البته در سایزبندی پوشاک، استاندارهای اروپایی در جایگاه نخست قرار دارند و سپس استانداردهای آمریکایی و انگلیسی در جایگاه دوم و سوم قرار می گیرند.

به طور مثال…

اگر بر روی تگ های لباس نگاهی بیندازید متوجه می شوید که سایزبندی پوشاک اروپایی با علامت EU، سایزبندی پوشاک آمریکایی با علامت US و سایزبندی انگلیسی برای پوشاک با علامت UK نشان داده شده است.

سایزبندی-بچه-گانه
سایزبندی-بچه-گانه

سایزبندی لباس زنانه طبق استانداردهای بین المللی

در سایزبندی لباس زنانه در سطح بین المللی با XXS، XS، S، M، L، XL، XXL روبه رو هستیم که اگر به سایز اروپایی برگردانده شوند شامل 44، 42، 40، 38، 36، 34، 32 می باشند. در این سایزبند XXL به عنوان بزرگترین سایز لباس زنانه در نظر گرفته می شود.

سایزبندی لباس مردانه طبق استانداردهای بین المللی

سایزبندی-مردانه
سایزبندی-مردانه

در سایزبندی لباس مردانه در سطح بین المللی با XS، S، M، L، XL، XXL روبه رو هستیم که اگر به سایز اروپایی برگردانده شوند شامل 44، 46، 48، 50، 52 و 54 می باشند.

نحوه انتخاب سایز لباس های مردانه

نحوه تشخیص سایزبندی صحیح تیشرت مردانه

سایز-مناسب
سایز-مناسب

همه می دانیم که تیشرت یکی از پراستفاده ترین و محبوب ترین لباس های مردانه به شمار می رود، به طوری که چند دست تیشرت در طرح و رنگ های مختلف جزو آیتم های ثابت کمد آقایان محسوب می شوند.

تیشرت ها از جمله لباس هایی هستند که به راحتی با سایر لباس ها ست می شوند بنابراین در استایل های نیمه رسمی و روزمره به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.

با این وجود در انتخاب تیشرت دقت داشته باشید که بالاتنه زیاد جذب نباشد چون در این حالت دکمه ها از هم کشیده شده و لباس بالاتنه را به صورت تکه تکه نشان می دهد. البته در مورد انتخاب تیشرت هایی بزرگتر از سایز خودتان نیز این موضوع صادق است یعنی پارچه تیشرت روی شما آویزان می شود. به عبارت دیگر، در هر حالت استایل جالبی به بدن شما نمی دهد.

سایزبندی قد تیشرت

اندازه-گیری-تیشرت
اندازه-گیری-تیشرت

تیشرت مردانه ای برای شما مناسب است که طول آن به زیر کمربند شما برسد. البته این قانون برای تیشرت لش و نسبتا گشاد صدق نمی کند و شما می توانید هر سایزی که دوست دارید بپوشید.

سایزبندی شانه های تیشرت

ساده ترین مورد در پیدا کردن سایز مناسب تیشرت، پیدا کردن سایز شانه های آن است. برای پیدا کردن سایز مناسب باید خط دوخت تیشرت بر روی انتهای استخوان شانه شما قرار گیرد، در این صورت اگر دست خود را بلند کنید، خط دوخت آن باید بر روی شانه یا مفصل شانه شما قرار بگیرد. بنابراین در صورتی که خط دوخت از شانه های شما پایین تر رود یا بر روی کول شما قرار بگیرد، سایز تیشرت برای شما مناسب نخواهد بود.

یقه تیشرت

انواع-مدل-یقه
انواع-مدل-یقه

خط گردن تیشرت باید صاف و راحت بر روی گردن قرار بگیرد. همچنین یقه تیشرت، باید به اندازه کافی بلند باشد که بتواند موی سینه را پوشش دهد، مگر اینکه تیشرت مردانه دارای یقه V یا هفت باشد. هر گونه ناراحتی در هنگام حرکت دادن گردن به این معنی است که یقه آن تنگ است. همچنین در صورتی که به راحتی بتوانید یک طرف یقه تیشرت را تا شانه خود بکشید نشان دهنده این موضوع است که یقه برای شما مناسب نیست.

نحوه تشخیص صحیح بودن سایزبندی پیراهن مردانه

پیراهن یکی از پر استفاده ترین لباس های مردانه به شمار می رود، همچنین به دلیل برخورداری از یک استایل رسمی، به اصلی ترین انتخاب برای لباس فرم شرکت ها و ادارات تبدیل شده است. با این وجود پوشیدن پیراهنی که سایز مناسب شما نیست می تواند کل ظاهر شما را نامرتب نشان دهد.

آستین های پیراهن مردانه
انواع-آستین
انواع-آستین

آستین های پیراهن مردانه، نباید زیادی شل یا بیش از حد تنگ باشند بلکه باید کمی پایین تر از مچ دست شما باشند و همچنین نباید فیت دست شما باشد و یا زیادی شل باشد. بنابراین برای پیدا کردن سایز مناسب می توانید آن را با ژاکت بپوشید.

همچنین…

در صورتی که پیراهن تنگ تر از سایز شما باشد، شما به راحتی نمی توانید بازوی خود را حرکت دهید. در صورتی که سایز این نوع لباس، بزرگتر از سایز مناسب شما باشد، بازوی شما در آستین پیراهن گم می شود و چین های غیر ضروری زیادی در پارچه ایجاد می شود.

همچنین در مورد سرشانه های پیراهن باید بگوییم که مانند تیشرت خط دوخت پیراهن شما باید روی استخوان شانه یا مفصل شانه و بازو قرار بگیرد.

آستین
نحوه تشخیص مناسب بودن سایز یقه

برای فهمیدن سایز گردن باید قانون دو انگشت را رعایت کنید. بین پارچه و انگشت شما باید به اندازه دو انگشت فاصله باشد و پشت یقه لباس باید به راحتی روی گردن شما قرار بگیرد. در صورتی که فضای بین پوست و پارچه بیشتر از اندازه نرمال باشد یا اینکه یقه مزاحم حرکت گردن شود به گونه ای که یقه پیراهن روی گردن شما علامت بجا بگذارد، می توان گفت که این لباس، مناسب شما نیست.

#نحوه سایزبندی لباس مردانه #نحوه سایزبندی لباس زنانه #نحوه سایزبندی لباس بچگانه #سایزبندی انواع لباس

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط 0 / 5. تعداد: 0

اولین نفری باشید که رای میدهید.