جمعه سیاه (بلک فرایدی Black Friday ) در ایالات متحده روزی است که پس از روز شکرگزاری و پیش از تحویل سال جدید، هر ساله برگزار می شود. در این روز همه ی فروشگاه ها متمایز از روزهای گذشته، ساعت کاری خود را خیلی زود آغاز می کنند.

در این روز فروشگاه های مطرح دنیا با تخفیف های ویژه و شگفت انگیزی که برای محصولات خود در نظر می گیرند، روز پرکار و بسیار شلوغی را سپری می کنند.

از سال 2005 به بعد، بلک فرایدی همیشه شلوغ ترین برای همه فروشگاه ها در ایالات متحده بوده است. بسیاری از فرشگاه ها پیش از شروع بلک فرایدی (جمعه سیاه) شروع به تبلیغ تخفیف های ویژه اجناس خود در فضای فیزیکی و مجازی می کنند.

آغاز بلک فرایدی (جمعه سیاه)

بلک فرایدی (جمعه سیاه)

اولین بار که از واژه بلک فراید (جمعه سیاه) استفاده شد در سال 1961 در شهر فیلادلفیای ایالات متحده بود. در آن روز پلیس شهر فیلادفیا بعد از روز شکر گزاری با ترافیک بسیار سنگین عابران پیاده و وسایل نقلیه مواجه شد. به همین دلیل پلیس برای توصیف این روز از واژه بلک فرایدی (جمعه سیاه) استفاده کرد.

خرده فروشان و صاحبان فروشگاه های ایالات متحده آمریکا، از اویل قرن 21 تلاش های زیادی برای معرفی بلک فرایدی (جمعه سیاه) در سراسر جهان آغاز کردند. با انجام این کار توسط فروشگاه های آمریکایی مستقر در سایر کشورها، فروشگاه های محلی در صدد رقابت با فروشگاه های آمریکایی برآمدند.

به همین دلیل فروشگاه های محلی در هر کشور تلاش گسترده ای جهت فروش محصولات خود با تخفیف چشمگیر در این روز(بلک فرایدی) را آغاز کردند تا از رقبای آمریکایی خود عقب نمانند.

استفاده از عبارت بلک فرایدی (جمعه سیاه) برای اولین بار در 29 نوامبر سال 1975 در روزنامه نیویورک تایمز ظاهر شد، که در آنجا صراحتاً به ترافیک شهر فیلادلفیا در روز بعد از روز شکرگزاری اشاره کرده بود.

تاریخچه Black Friday (جمعه سیاه)

تاریخچه بلک فرایدی

از سال 1952 به بعد، روز بعد از روز شکرگزاری به عنوان  شروع خرید و آماده شدن برای جشن کرسیمس نام برده می شود. رژه های جشن شکر گزاری در این روز اغلب با حضور بابانوئل در پایان مراسم همراه می شود و با این عنوان که “بابانوئل از راه رسید” یا “بابا نوئل همین نزدیکی است” از آن یاد میشود.

در اواخر قرن نوزدهم و اویل قرن بیستم، فروشگاه های بزرگ به عنوان یکی از مهمترین حامیان برگزاری مراسم رژه شکرگزاری محسوب می شدند. فروشگاه های بزرگ از رژه برای راه اندازی کمپین تبلیغاتی جهت معرفی و فروش محصولات خود استفاده  می کردند. بنابراین روز بعد از مراسم شکرگزاری به روزی تبدیل شد که فصل خرید به طور رسمی آغاز می شد.

ساعت شروع حراج

اگر بخواهیم ساعت خاصی را برای شروع بلک فرایدی (جمعه سیاه) و شروع حراجی ذکر کنیم، دقیقا نمی توانیم به ساعت خاصی اشاره کنیم. با رقابتی که بین فروشگاه ها و خرده فروشی ها به وجود آمده، هر کسی به دلخواه و در زمانی که خودش تعیین می کند، شروع به رویداد حراجی بلک فرایدی(جمعه سیاه) می کند.

بعضی از فروشگاه های زنجیره ای ساعت 10 شب روز شکرگزاری، حراجی بلک فرایدی(جمعه سیاه) را شروع می کنند. و بعضی دیگر از ساعت 12 بامداد مغازه های خود را باز می کنند. برخی دیگر از این فروشگاه ها با ارائه رایگان برخی از محصولات خود، قصد جذب مشتری بیشتری را دارند.

همچنین اتمام ساعت کاری در بلک فرایدی(جمعه سیاه) نیز نامشخص است . بعضی از خرده فروشی ها ساعت 10 شب جمعه مغازه خود را می بندند و برخی دیگر تا ساعت 2 بامداد روز شنبه مغازه خود را باز نگه می دارند.

Amazon.com در این روز

بلک فرایدی و آمازون

برای اولین بار وب سایت معروف آمازون در سال 2015 روز بلک فرایدی (جمعه سیاه) را در تقویم کاری ماه جولای خود گنجاند به امید اینکه فروش بهتری نسبت به بلک فرایدی (جمعه سیاه) در ماه نومبر داشته باشد. آمازون دو سال دیگر یعنی در سال های 2016 و 2017 نیز این کار را تکرار کرد.

ویروس کرونا و تأثیر آن بر این روز

یک تحلیگر گروه NDP به نام مارشال کوهن در سال 2020 ادعا کرد که به دلیل افزایش فروش آنلاین و تمایل بیشتر مردم به خرید های اینترنتی آمار خرید مردم در روز بلک فرایدی (جمعه سیاه) کاهش یافته است. همچنین شیوع و همه گیری ویروس کرونا به تسریع این امر کمک کرده است.

ویروس کرونا سبب شد که در روز بلک فرایدی (جمعه سیاه) سال 2020 افراد کمتری حضوری برای خرید به فروشگاه ها مراجعه کنند. بطوریکه در این روز بیشتر خریداران به صورت آنلاین خریدهای خود را انجام می دادند.

همچنین فروشندگان پوشاک و سایر اقلامی که در طول دوره قرنطینه کرونا غیر ضروری محسوب می شدند، به شدت تبلیغ نمی شدند. زیرا با تعطیلی برخی از تولیدکنندگان در این عرصه ها تولیدات کمتری نسبت به سایر اقلام ضروری روانه بازار میشد، به همین دلیل این اقلام از فروش بسیار کمتری برخوردار بودند.

به دلیل شیوع ویروس کرونا Adobe Analytics گزارش داد که فروش آنلاین به 9 میلیارد دلار در سال 2020 رسیده است که نسبت به سال قبل 22 درصد افزایش داشته است.

بلک فرایدی (جمعه سیاه) در سراسر جهان

جمعه سیاه در جهان

بلک فرایدی (جمعه سیاه) در ایالات متحده

در ایالات متحده بلک فرایدی (جمعه سیاه) یک روزتعطیل رسمی بشمار نمی آید، اما ایالت کالیفرنیا و برخی دیگر از ایالتها “روز پس از شکرگزاری” را به عنوان روز تعطیل برای کارمندان ایالتی در نظرگرفته اند. بسیاری از کارمندان دولتی و مدارس به غیر از خرده فروشی ها روز پس از روز شکرگزاری، تعطیل هستند.

بلک فرایدی (جمعه سیاه) در ایران

با توجه به اینکه بلک فرایدی(جمعه سیاه) یک فرهنگ غربی است اما در ایران نیز برخی از فروشگاه های کوچک و خرده فروشی ها توجه خاصی به  این روز دارند. بطوریکه برخی از فرشگاه های اینترنتی یک هفته زودتر به استقبال این روز رفته و برای حراجی محصولات خود در این روز تبلیغات خاصی را انجام می دهند.

با توجه به توضیحات بالا در طی چند سال اخیر بلک فرایدی (جمعه سیاه) در فضای مجازی به صورت آنلاین برگذار می شود. همین امر سبب کاهش ترافیک سنگین شهری و افزایش چشمگیر خرید و فروش آنلاین کالاها شده است.

تخفیفات چند درصدی که در جمعه سیاه ارائه می شود سبب جذب بیشتری از خریداران و مشتریان می شود و آن ها می توانند کالا های مورد نیاز خود را با بیشترین تخفیف خریداری کنند.

کسانی که در پی خرید پوشاک با کیفیت خوب و قیمت مناسب هستند می توانند در مجتمع بازرگانی پوشاک امی به این هدف برسند.

باتوجه به شیوع همه گیری ویروس کرونا در دو سال اخیر و کاهش میزان مشتریان حضوری به دلیل ترس از مواجه با ویروس کرونا، مجتمع پوشاک امی در فضای مجازی محصولات خود را در دسترس مشتریان عزیز قرار می دهد.

مجتمع بازگانی پوشاک امی قصد دارد که امسال در روز بلک فرایدی (جمعه سیاه) شرکت داشته باشد و محصولات خود را با تخفیفات منحصر به فردی به خریداران ارائه دهد.

تاریخ مراسم بلک فرایدی امسال در 5 آذر 1400 ( 26 نوامبر 2021) خواهد بود. ما (امی) در این روز قصد داریم شما مشتریان عزیز را تخفیفات چشمگیری غافلگیر کنیم.

ما (مجتمع بازرگانی پوشاک امی) محصولات خود را برای دسترسی آسان مشتریان در سایت امی، پیج های اینستاگرامی عمده و خرده، کانال های تلگرام و واتساپ در خدمت خریداران قرار می دهیم.

مجتمع بازرگانی پوشاک امی (EMI)

مجتمع بازرگانی اروپایی پوشاک امی (EMI) در عرضه انواع پوشاک مردانه، زنانه، بچگانه و بسیاری از پوشاک دیگر با مناسب ترین قیمت فعالیت دارد. انواع برندهای معتبر اروپایی مجموعه لیدل (Lidl) از قبیل لیورجی (Livergy)، اسمارا (Esmara)، لوپیلو ( (Lupilu، برندکریویت (Crivit)، و دیگر برند های دیگر در امی و بفروش می رسند..

برند لیدل  (Lidl):

 هلدینگ لیدل ( LIDL) یک سوپرمارکت زنجیره ای جهانی است که در شهر نکازاولم، بادن- وورتمبرگ قرار دارد. کمپانی  لیدل در سال 1930 تاسیس شده است و محصولات خود را با بهترین کیفیت و کمترین قیمتد ارائه میدهد.

برند لیورجی (Livergy):

 برند لیورجی زیر شاخه ی هلدینگ لیدل آلمان به حساب می آید. این برند در تولید پوشاک مردانه فعالیت دارد. از جمله پوشاکی که این برند تولید می کند عبارتند از: انواع لباس زیر، لباس های ساحلی ، انواع لباس خانگی و راحتی، لباس های بیرونی و همچنین به لباس های زمستانی میتوان اشاره کرد.

برندکریویت (Crivit):

 برند کریویت یک تولید کننده ی پوشاک ورزشی است. از مجموعه پوشاک هایی که این برند تهیه میکند میتوان به: کلاه ورزشی، تیشرت، تاپ، سویشرت، گرمکن، لگ، شلوارک، جوراب و کفش های ورزشی اشاره کرد.

برند اسمارا (Esmara):

 در بخش لباس و کفش های زنانه فعالیت دارد. برند اسمارا کار خود را در حوزه ی خاصی شروع کرده است زیرا که زنان نسبت به مردان اهمیت بیشتری به طرز پوشش خود می دهند. خوشبختانه در این امر پیشرفت چشمگیری داشته است.

برند لوپیو (Lupilu):

 این برند تولید کننده ی پوشاک بچه گانه است که ئر مدل های متنوع کاپشن، بارانی، مدل تو کرکی، مدل چیروکی محصولات خود را در خدمت خریداران و مشریان عزیز قرار می دهد.

خرید کیلویی: یکی از مهم ترین ویژیگی های مجتمع بازرگانی امی این است که به دیگر همکاران این امکان را می دهد که محصولات را به صورت عمده نیز خریداری کنند.

 مشتریان و خریداران ارجمند برای خرید کالای مورد علاقه ی خودتان می توانید با پیج های اینستاگرام، کانال های تلگرامی و واتساپ ما مراجعه کنید. آدرس پیج ها در پایان مقاله درج شده است.

امیدوارم با خواندن این مطلب به هدف مورد نظر خودتان رسیده باشید.

همیشه سالم و تندرست باشید.

#بلک_فرایدی #جمعه_سیاه #تخفیف_ویژه_بلک_فرایدی #تخفیف_وِیژه_جمعه_سیاه

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط 0 / 5. تعداد: 0

اولین نفری باشید که رای میدهید.